Alkohol,  Tradycja,  Wino własnej roboty,  Zbiornik,  Zestaw

5 powodów, dla których warto robić wino samodzielnie

Coraz popularniejsze staje się samodzielne przygotowywanie wina. Można wręcz powiedzieć, że nastała moda na wino własnego wyrobu, a butle do wina w zaskakującym tempie znikają z półek sklepowych. Nic dziwnego, gdyż własnoręcznie zrobione wino ma wiele zalet, których brakuje winom ze sklepowych półek.

  1. Satysfakcja, że zrobiło się coś samemu

Nic nie daje takie satysfakcji, jak to, co robimy samodzielnie. Niezależnie od tego, czy jest to mini ogródek z własnymi ekologicznymi ziołami i warzywami, czy właśnie pyszne domowe wino własnego wyrobu. Dużo łatwiej jest pójść na lokalny ryneczek i nabyć ekologiczną żywność. Łatwiej też udać się do sklepu i wybrać dobrej jakości wino z francuskiej winiarni. Jednak samodzielne wyprodukowanie żywności lub napojów pozwala uczestniczyć w procesie wzrostu ziół lub dojrzewania wina od początku do końca, i metodą prób i błędów powoli dochodzić do perfekcji.

  1. Wysokiej jakości wino w niższej cenie

Dobre wino może kosztować od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Za tę cenę możesz nabyć wszystkie niezbędne akcesoria, takie jak butle do wina, korki czy rurki fermentacyjne, i rozpocząć samodzielne wytwarzanie wina ze świeżych owoców. W cenie jednej butelki dobrego wina francuskiego możesz mieć kilka butelek pysznego wina domowego. Nie przejmuj się, jeśli za pierwszym razem nie wszystko pójdzie po twojej myśli. Zaopatrz się w książkę na temat winiarstwa lub śledź blog prowadzony przez doświadczonego winiarza. Jeśli znasz kogoś, kto od lat zajmuje się produkcją wina, nie bój się prosić o pomoc. Stosując się do porad ekspertów, masz szansę za kilka lat zostać jednym z nich.

  1. Naturalnie, że wiesz, co znajduje się w środku

Decydując się na domową produkcję wina, doskonale wiesz, co znajduje się w środku. Nie ma więc mowy o zepsutych owocach, aromatach czy barwnikach. Wino, które zrobisz samodzielnie, będzie naturalne i znacznie zdrowsze niż to sklepowe. Coraz więcej osób chętnie uprawia warzywa we własnym ogródku, ciesząc się, że nie miały one styczności ze szkodliwymi pestycydami. Tak samo jest w przypadku wina. Przygotowanie trunku ze świeżych sezonowych owoców z własnego ogrodu to gwarancja uzyskania wina bez dodatku szkodliwych substancji.

  1. Okazja do spotkań towarzyskich

Alkohol sprzyja spotkaniom towarzyskim. Jest obecny na każdej większej imprezie, a wiele osób nie wyobraża sobie bez niego weekendu.  O ile znamy umiar, wszystko jest w porządku. Wino kojarzy się z wieczorami we dwoje lub spotkaniami w grupie zaufanych przyjaciół. Przygotowując samodzielnie wino, tworzysz okazje do częstszych spotkań ze znajomymi. W końcu kto nie miałby ochoty na pyszne domowe wino w miłym towarzystwie? Butelka własnego wina pozwoli ci również zaimponować drugiej połówce, zwłaszcza podczas pierwszej randki.

  1. Hobby na całe życie

Szukasz hobby, które mogłoby wypełnić twój czas wolny? Jeśli chciałbyś robić coś naprawdę wyjątkowego, co przyniesie ci dużo satysfakcji, a poza tym sprawi, że zyskasz szacunek w oczach rówieśników, zajmij się przygotowywaniem domowego wina. Winiarstwo może stać się hobby na całe życie. Kto wie, może następnym krokiem będzie własna winnica?