Wbrew pozorom plastik plastikowi nierówny – istnieje wiele jego rodzajów, a z każdego wytwarzane są zupełnie inne produkty. Określenie plastik to tylko potoczna nazwa na tworzywa sztuczne, zbudowane z syntetycznych polimerów, które nie występują naturalnie w środowisku i są wytwarzane przez człowieka.
Czasami możemy nie wiedzieć z jakiego plastiku zostały wytworzony nasze butelki plastikowe czy opakowania. Możemy to jednak łatwo sprawdzić – wystarczy spojrzeć na oznaczenia, jakie musiał umieścić na nich producent. Powinna to być informacja w postaci trzech strzałek, które układają się na kształt trójkąta. W środku tego znaku będzie umieszczona cyfra, od jeden do siedmiu. Zależnie od numeru, mamy do czynienia z innym rodzajem plastiku.
1. Politereftalan etylenu
Najpopularniejszy plastiku, nazywany najczęściej oznaczeniem PET. Masowo używany ze względu na swoje cechy – politereftalan etylenu jest bardzo lekki, a butelki plastikowe, które są z niego wykonywane nie niszczą się tak jak szklane. Przekłada się to na koszty transportu, wyraźnie niższe niż w przypadku szkła. PET, poza butelkami, wykorzystuje się także do produkcji pojemników, jednorazowej zastawy oraz innych opakowań.
2. Gęsty polietylen
W skrócie oznaczany jako HD-PE. Bardzo ekonomiczny w produkcji, najczęściej używany do wytwarzania toreb, pojemników, wszelkich folii, ale także butelek na wodę. Materiał przezroczysty, odporny na substancje chemiczne, jednocześnie podatny na część rozpuszczalników. Często obecny w zmywaczach do paznokci. W wędkarstwie stosowany do produkcji żyłek i lin.
3. Polichlorek winylu
Przezroczysty materiał, będący dobrą barierą dla wielu gazów. Bardzo odporny na substancje chemiczne, przez co chętnie stosowany w medycynie – produkuje się z niego dreny, sondy, cewniki i strzykawki. Czasami stosowany także przy wyrobie wykładzin, izolacji w przewodach, a także do pokrywania powierzchni sportowych.
4. Polietylen o niskiej gęstości
Mniej odporny kuzyn polietylenu oznaczonego dwójką, charakteryzujący się mniejszą sztywnością i większą przezroczystością. Ze względu na ostatnią cechę, chętnie wykorzystywany w produkcji worków do pakowania artykułów spożywczych.
5. Polipropylen
Rodzaj plastiku szczególnie odporny na wysokie temperatury i odporny na działanie czynników chemicznych. Stosowany do produkcji przedmiotów o bardzo złożonym kształcie (pod warunkiem, że nie będą one poddawane zbyt dużym obciążeniom). Powszechnie wytwarza się z niego opakowania leków, zderzaki samochodowe, rozmaite zabawki i niektóre meble oraz ich elementy.
6. Polistyren
Czysty polistyren charakteryzuje się bezbarwnością, jest twardy, ale jednocześnie kruchy, cechuje go ograniczona elastyczność. Produkuje się z niego sztuczną biżuterię, elementy zabawek, a przede wszystkim – styropian. Co ciekawe, został wynaleziony przed wybuchem II wojny światowej przez polskiego chemika – Kazimierza Smoleńskiego.
7. Inne
Pod tym numerem kryją się inne tworzywa, takie jak szkło akrylowe, poliwęglany, nylon czy tworzywo ABS.