ogólnie

Butelki i pojemniki szklane – mistrzowie przechowywania tłuszczy

Jak najczęściej przechowujesz w swojej kuchni wszelkie tłuszcze? Oleje, oliwy z oliwek? Zapewne gdzieś pod ręką, w pobliżu kuchenki czy płyty, by w każdym momencie móc szybko sięgnąć po butlę z tłuszczem i dolać jej do patelni w trakcie smażenia. Prawdopodobnie olej jest też w butelce plastikowej, w końcu w takiej go sprzedają, oczywiście przezroczystej, by wszystko było dokładnie widać. Jak można się domyślić po wstępie – nie jest to najlepszy sposób na przechowywanie tłuszczu roślinnego, z czego, niestety, bardzo niewiele osób zdaje sobie sprawę. Naprawmy jednak ten błąd razem i zmieńmy sposób przechowywania tłuszczy zarówno dla zachowania jego najwyższej jakości przez długi czas, ale, przede wszystkim – dla naszego zdrowia.

Niezdrowy plastik

Podstawowa zasada kupowania wszelkich olejów – unikajmy tych pakowanych w plastik. Oleje bardzo często pakowane w opakowania ze sztucznych materiałów, które są przezroczyste. Materiał ten bardzo często reaguje z jedzeniem, szczególnie pod wpływem działania szkodliwych dla niego promieni słonecznych. Przezroczystość opakowania to jego dodatkowa wada, w przypadku produktu tak nietrwałego, jak większość olejów. Najlepszym przykładem jest tu olej lniany, który jest szczególnie wrażliwy na działanie światła – zapakowany w pojemnik o zupełnej przezroczystości, szybko traci swoje cenne właściwości, a nawet jełczeje.

Ciemne butelki szklane na start

Ze względów zdrowotnych, najlepiej będzie wybrać butelki szklane (koniecznie w ciemnych barwach, jak zielone czy brązowe). Szkło, dzięki swoim właściwościom, nie wejdzie w żadną reakcję w przechowywanym w nim olejem – produkt na pewno nie straci swojego smaku, nie zmieni go, ani też nie pozostawi po sobie zapachu.

Butelki szklane o ciemnej barwie uchronią nasz olej czy oliwę przez promieniami słonecznymi – produkt nie stanie się mętny ani nie zepsuje się. Jest to szczególnie istotne, gdy butelka z tłuszczem zostanie już otworzona – od tego momentu będzie on szczególnie podatny na działanie szkodliwych czynników. Szczególnie zdrowe oleje, o wysokiej zawartości omega-3 i omega-6, są podatne na przyspieszone jełczenie pod wpływem światła.

Gdzie najlepiej przechowywać oleje?

Większość olei to bardzo nietrwałe produkty, tak samo oliwa z oliwek. Z tego powodu, bezwzględnie, należy przechowywać je w lodówce – większość poradników poleca przechowywanie ich w ciemnym, suchym miejscu, jednak mało kto posiada w swoim domu piwnicę czy spiżarnię, która spełniałaby powyższe wymagania. Dużo bezpieczniej będzie więc umieścić je w lodówce, gdzie nie będą narażone na działanie szkodliwych promieni słonecznych oraz wyższych temperatur.

Wyjątkiem od tej zasady jest olej kokosowy – ze względu na bardzo wysoką zawartość tłuszczy nasyconych, może on być przechowywany w temperaturze pokojowej. Ważne by trzymać go w ciemnym miejscu (na przykład w szafce). Nawet on nie jest jednak odporny na wszelkie czynniki – unikajmy przechowywania go w miejscach, w których temperatura może szybko się zwiększyć, jak chociażby w szufladzie pod płytą kuchenną, w pobliżu piekarnika, kaloryfera i innych źródeł ciepła.