wiedza

Butelki plastikowe – jak właściwie z nich korzystać i przerabiać?

Butelki plastikowe to obecnie jeden z najpopularniejszych na świecie sposób pakowania wody i innych napojów. Ze względu na lekkość opakowań i ich poręczną formę, wiele osób wykorzystuje je ponownie, na przykład jako pojemniki na sos czy wodę do kwiatków. Nie zawsze jest to dobry pomysł – ze względu na skład plastiku może nieść to ze sobą groźne dla zdrowia konsekwencje.

Zanim zaczniemy ponownie wykorzystywać zużyte butelki plastikowe, należy zapoznać się z oznaczeniami na nich zawartymi. Zależnie od materiału z jakiego zostały wyprodukowane, można dopiero podjąć decyzję jak ponownie je wykorzystać by nie trafiły na śmietnik.

Plastik do jednorazowego użytku spożywczego

Unikajmy ponownego używania butelek z oznaczeniem 1, 3 lub 7 do przechowywania w nich żywności. Te z jedynką, wytwarzane z politereftalanu etylu (znanego popularnie pod skrótem PET), są przeznaczone tylko do jednokrotnego użytku. PET, w kontakcie ze słońcem i ciepłem, wydziela z siebie szkodliwe substancje mogące mieć fatalny wpływ na nasze zdrowie. Naukowy radzą, by unikać całkowicie kupowania żywności spakowanej w ten rodzaj plastiku, szczególnie latem, gdy słońce niebezpiecznie go ogrzewa.

Butelki plastikowe wykonane z PET, PVC (oznaczone jako 3) lub PC (siódemka na butelce) powinnyśmy wykorzystywać na inne sposoby. Eksperymentujmy z ich powtórnym wykorzystaniem jako pojemniki do przechowywania drobnych przedmiotów, piórniki na kredki lub po prostu oddajmy je do recyklingu. Ta ostatnia opcja nie jest idealna, jednak jest dużo bezpieczniejsza dla naszego zdrowia.

Wielorazowe zastosowanie

Do wielokrotnego stosowania nadają się wszelkie butelki plastikowe oznaczone cyframi dwa, cztery oraz pięć. Wykonane są z polietylenu o wysokiej lub niskiej gęstości oraz polipropylenu. Są one stosunkowo bezpieczne dla naszego zdrowia – przy zachowaniu odpowiedniej czystości butelek, a także dba się o ich brak kontaktu z wysokimi temperaturami, to spokojnie możemy nosić w nich wodę, pożywienie, a także przerabiać je, na przykład, na doniczki na zioła.

Odpowiednia higiena plastiku

Zanim zaczniemy ponownie wykorzystywać nasze butelki plastikowe, kilka słów o tym jak należy odpowiednio o nie zadbać. Przede wszystkim – plastik jest świetnym miejscem do rozwoju bakterii i mikroorganizmów, toteż nawet wlanie do butelki ciepłej wody czy nie umycie rąk przed korzystaniem z niej może stać się dla pożywką dla ich rozwoju.

Mało osób zdaje sobie sprawę, że nawet picie bezpośrednio z butelki może być niebezpieczne. Jeżeli nie planujemy natychmiast wypić całej zawartości, lepiej będzie korzystać ze słomki lub przelewać napój do szklanki – w ten sposób ograniczymy rozwój wszelkich baterii.

Poza chowaniem butelek przed wpływem wysokiej temperatury, starajmy się także nie trzymać ich w pobliżu wszelkich plastikowych opakowań zawierających chemikalia, pestycydy czy nawozy. Substancje te mogą przeniknąć do naszych butelek z wodą. Za wszelką cenę unikajmy także kupowania butelek zawierających antymon. Jest to toksyczny materiał, niestety często się go stosuje do produkcji plastikowych butelek. Substancja ta przenika do zawartości butelki i może powodować mdłości, wymioty i biegunkę. Napój zapakowany w tego typu opakowanie absorbuje tym więcej antymonu, im dłużej jest w nim przechowywany.