trendy

Chcesz szybko udekorować dom? Wykorzystaj butelki szklane!

Wiele osób, widząc zużyte butelki szklane, postrzega je tylko w kategorii śmiecia, ewentualnie powtórnego pojemnika na wodę czy napoje. Nic bardziej mylnego – butelki, czy to po winie czy po innych produktach, po niewielkich przeróbkach, mogą stać się świetnymi ozdobami domu. Za pomocą naszego poradnika, możesz zaimponować swoim znajomym ekologicznymi gadżetami wykonanymi ze starych butelek.

Kolorowe lampiony z butelek

Ostatni hit instagrama – lampiony z różnokolorowych butelek, wypełnione lampkami choinkowymi lub ledami na taśmie. Tę prostą dekorację można wykonać na dwa sposoby. Pierwszy, łatwiejszy, wymaga zakupu lampek na baterie – taśmę ze światełkami wystarczy zapalić i wrzucić do butelki. Goście na imprezie na pewno będą zachwyceni takim nastrojowym światłem.

Drugi sposób wymaga od nas nieco więcej wysiłku oraz posiadania wiertarki z diamentowym wiertłem. Następnie bierzemy nasze butelki szklane, zaznaczamy na spodzie kropką miejsce, w którym będziemy wywiercać otwór do przeciągnięcia taśmy z lampkami. Wiercąc otwór zachowajmy szczególną ostrożność i pod żadnym pozorem nie wykonujmy tego przy użyciu zwykłego wiertła. Po nawierceniu butelki, należy nieco wypolerować otwór z pomocą papieru ściernego, aby się o niego nie skaleczyć oraz by nie uszkodził lampek. Teraz wystarczy już tylko przeciągnąć taśmę do środka i można podłączyć kabel by cieszyć się naszymi nowymi światełkami.

W podobny sposób możemy wykonać także lampki do pokoju dziecięcego. Niemalże każdy sklep budowlany pozwoli nam się zaopatrzyć w kabel z oprawką do żarówki. Identyczną techniką jak w poprzednim projekcie, wystarczy nawiercić otwór by przełożyć przez niego kabel. Na koniec montujemy oprawkę, żarówkę i gotowe! Dla dodatkowego efektu możemy nasze butelki szklane przemienione na lampki pomalować z pomocą farb do szkła albo dokupić ozdobne abażury – nic też nie stoi na przeszkodzie by wykonać je samodzielnie.

Osłonka na storczyka lub doniczka

Projekt idealny dla wszystkich miłośników zieleni, pozwalający wykorzystać butelki szklane jako doniczki lub osłonki. W tym projekcie będzie nam potrzebny nóż do szkła. Z jego pomocą musimy odciąć górną część butelki, z szyjką. Następnie musimy wygładzić obciętą krawędź naszej osłonki za pomocą drobnego papieru ściernego. Osłonkę możemy dowolnie ozdobić – sama w sobie będzie idealna dla storczyka, wymagającego przezroczystego okrycia.

Aby nie tracić ani kawałka butelki, możemy też przerobić ją na samonawadniającą doniczkę. W takiej sytuacji górna część z szyjką posłuży nam jako doniczka, zaś w dolnej będzie znajdował się zapas wody dla naszego kwiatka. Wystarczy wlać odpowiedni zapas wody w dolną część butelki, a górną włożyć tak, aby roślina mogła czerpać wodę przez szyjkę – pamiętajmy jednak, by przed posadzeniem roślinki, w górnej części umieścić kawałek bawełnianego, grubego sznurka, sięgającego aż do dna pojemnika z wodą. To on zagwarantuje, że kwiat zawsze będzie odpowiednio nawodniony, a my nie będziemy musieli się o niego martwić wyjeżdżając na wakacje.