Cukier,  Cukier w saszetkach,  Cukiernica,  Restauracja

Cukiernica w restauracji

Restauracje i kawiarnie to miejsca, w których powszechnie zamawiane są gorące napoje, do których dla większości z nas koniecznym dodatkiem jest cukier lub inna substancja słodząca. W lokalach bardziej eleganckich, na każdym stole stoi cukierniczka, solniczka i pieprzniczka, jednak coraz częściej można się spotkać, z tym że z wielu względów otrzymujemy małe torebeczki z jedną porcją danych składników. Prawdopodobnie jest to bardziej higieniczne, jednak czy eleganckie cukierniczki na stole nie sprawiają, że atmosfera staje się bardziej domowa, a jednocześnie nieco dystyngowana?

Cukiernica na stole

W wielu lokalach nadal znajdziemy cukiernice na stołach lub też będą one podawane razem z zamówionym napojem. Większość restauratorów stawia na te naczynia w kolorze białym, w takim samym stylu jak pozostałe naczynia w lokalu, czyli np. talerze. Takie rozwiązanie najczęściej nie jest bardzo kosztowne, dzięki czemu, nawet jeśli dojdzie do przypadkowego potłuczenia kilku sztuk, to nie będzie to obciążeniem. Powszechnie spotyka się również cukierniczki wykonane z połączenia szkła i metalu. Są one bardzo eleganckie, a biały cukier w przeźroczystym naczyniu może wyglądać zachęcająco. Jednocześnie to również nie jest bardzo kosztowne rozwiązanie. Wybór między takimi cukiernicami jest więc zależny od charakteru lokalu i wystroju.

Elegancka restauracja

Wysoką klasę restauracji odnajdziemy w srebrnej cukierniczce. Dawniej była ona wyznacznikiem m.in. statusu materialnego i po dziś dzień uznawana jest za jeden z najpiękniejszych elementów na kawowym stole. Wiele takich dawnych cukiernic zachowało się jako elementy wyposażenia przekazywane z pokolenia na pokolenie. Z pewnością w wielu domach nadal stoją, czasem znikły za drzwiczkami szafek, więc warto sobie uświadomić, że te naczynia mają niezwykłą wartość, zarówno sentymentalną, jak i materialną.

Cukier w saszetkach

Niestety cukier, jaki podawany jest w coraz większej ilości miejsc, w malutkich saszetkach, z których najczęściej każda to jedna łyżeczka, kojarzy się bardziej z barem szybciej obsługi niż restauracją czy kawiarnią. Z pewnością rozwiązanie takie jest bardziej ekonomiczne dla przedsiębiorców, wygodniejsze i higieniczne. Pytanie jednak, czy nam odpowiada podawanie w ten sposób cukru do kawy lub herbaty. Warto się zastanowić czy zwyczajnie się do tego trendu przyzwyczailiśmy i po prostu nie zwracamy na to większej uwagi, czy on nam odpowiada, a może wcale nie?

Cukier dawniej i dziś

Dziś cukier jest produktem powszechnym, dawniej stanowił dobro luksusowe, z którego korzystali jedynie ludzie zamożni i to też nie nadmiernie często. Ze względu na domowych łasuchów, trzymano go pod kluczem i wyjmowano jedynie w celu uzupełnienia cukiernicy. Sytuacja uległa zmianie, gdy rozpoczęła się rodzima produkcja cukru z buraków, a ograniczono sprowadzanie z zagranicy cukru trzcinowego. Od tego momentu powszechniejsze stało się pijanie kawy i herbaty i spotkania przy tych gorących napojach. Można wręcz powiedzieć, że życie stało się zdecydowanie bardziej słodkie niż dotychczas.