Czajnik elektryczny

Czy warto zakupić filtr do czajnika elektrycznego?

Czajnik bez filtra czy z filtrem? Oto jest pytanie! Czajnik elektryczny jest urządzeniem, które należy do podstawowych elementów wyposażenia nowoczesnej kuchni. Umożliwia szybkie podgrzanie wody, która pozwoli na zaparzenie ulubionego napoju. W ostatnim czasie producenci wymyślają coraz ciekawsze designerskie wzory, zwiększają ich moc i pojemność. Jednak co z filtrami do wody?

Po co wykorzystuje się filtry w czajniku elektrycznym?

W droższych modelach czajników elektrycznych coraz częściej możemy spotkać się z wbudowanym filtrem do wody. Czego można spodziewać się przy takim połączeniu? To sporo korzyści, ponieważ urządzenia tego typu zadbają przede wszystkim o nasze zdrowie. Główną zaletą jest czystsza woda, smaczniejsza i bez kamienia. Zastosowanie specjalnej wkładki filtrującej pomaga oczyścić wodę z ołowiu, miedzy oraz innych szkodliwych mikroskładników.

Redukowana jest również nadmierna ilość chloru, co sprawia, że woda ulega zmiękczeniu. Czajnik elektryczny z filtrem będzie wymagał rzadszego zastosowania odkamieniacza, ponieważ na jego ściankach w wolniejszym stopniu będzie pojawiała się tego rodzaju ubytek. W modelach bez filtra już po kilku dniach można zauważyć osadzający się kamień.

Wyróżniające się parametry czajników z filtrem wody

Przed zakupem czajnika elektrycznego z filtrem wody należy zwrócić uwagę na kilka cech. Przygotuj się, że wkładka filtrująca nie jest wieczna i będziesz musiał co pewien czas dokonywać jej wymiany. Zwróć uwagę, czy podmiana tej części nie będzie kosztowna. Poza tym powinna być to łatwa i szybka czynność, sprawdź w jaki sposób wymienić filtr w dołączonej do urządzenia instrukcji obsługi.

Kolejnym parametrem, na który trzeba zwrócić uwagę jest pojemność. Czajnik elektryczny i jego wielkość powinna być uzależniona od zapotrzebowania. Używany w domu powinien mieć taką pojemność, aby była wystarczająca dla wszystkich domowników. W ten sposób przy każdym wspólnym posiłku wszyscy będą mogli cieszyć się spożywaniem gorącej herbaty lub kawy. W miejscach takich jak zakład pracy lub bar szybkiej obsługi czajnik elektryczny powinien posiadać pojemność sięgającą nawet 2,3 litrów.

Jaki filtr wody zastosować?

Każdy czajnik elektryczny bez względu na swoją jakość wykonania i cenę pozwala na zainstalowanie siateczkowego filtru, który znajdzie się tuż przy dziubku pojemnika. Do jego głównych funkcjonalności należy wychwytywanie największych zanieczyszczeń z wody, np. kawałków osadzającego się kamienia ze ścianek. Siatka wykonana jest z włókna nylonowego lub też stali szlachetnej.

Można też zastosować inne rozwiązanie, jakim jest zintegrowany wkład filtrujący. Jest on bardziej skuteczny niż siateczkowy, ponieważ jest w stanie zatrzymać związki organiczne występujące w wodzie, tj. metale ciężkie, chlor, rdza i sole wapnia. Jego cena jest wyższa, ale pozwala na lepszą ochronę naszego zdrowia przy spożywaniu wody z czajnika elektrycznego. Poza tym jest bardziej trwały, potrzeba jego wymiany zajdzie znacznie później.