Kuchnia,  Wyposażenie

Czym udekorować modny stół?

Dekoracja stołu jest ważna nie tylko na wielkie okazje, ale i po prostu na co dzień. Estetyczna dekoracja może stworzyć niepowtarzalny klimat we wnętrzu, w którym znajduje się nasz stół. Może także zapewnić rodzinną atmosferę podczas wspólnych posiłków. Jak osiągnąć taki efekt?

Drobne dekoracje

Spektakularny efekt możesz osiągnąć nawet dzięki drobnym dodatkom. Oryginalne ułożenie serwetek stworzy niezwykłą dekorację, która upiększy każdy posiłek, nawet jeśli na stole pojawi się po prostu patelnia nierdzewna z ciepłym posiłkiem. Warto zdecydować się na konkretny kolor ozdób lub trzymać się jednej tonacji.

Wykorzystajmy to, co już mamy w domu, np. świeczniki, szklane kulki czy naczynia ceramiczne. Można też wykorzystać także przedmioty, które są nam już niepotrzebne, na przykład butelki lub słoiki, które odpowiednio zaaranżowane mogą nadać stylu Twojemu wnętrzu.

Na stole świetnie się prezentują różnego rodzaju patery na owoce. W okresie letnim mogą być wypełnione świeżymi owocami, jesienią mogą być na nich ułożone dynie lub kasztany. Zimą, szczególnie w okresie świątecznym, dobrze będą wyglądały wieńce adwentowe z naturalnymi dodatkami, np. szyszkami, złotymi orzechami, czy suszonymi pomarańczami.

Jak ozdobić stół na wyjątkowe okazje?

Weekendowy obiad jest w wielu polskich domach okazją do rodzinnego spotkania. Często jemy go nie tylko w towarzystwie domowników, ale również dalszych członków rodziny i przyjaciół. Warto na taką okazję stworzyć wyjątkową atmosferę oraz przygotować pomysłowe dekoracje na stół.

Dekoracja stołu zależy w dużej mierze od tego, w jakim stylu jest urządzone nasze mieszkanie. Kluczem do sukcesu udanej aranżacji wnętrza jest konsekwencja i przemyślana kompozycja. Jeśli nasz pokój jest eleganckim, klasycznym wnętrzem, to dekoracja stołu powinna wpisywać się w tą stylistykę.

Na wyjątkowe okazje wyjmijmy z szafy elegancki obrus. Jeśli takiego nie mamy, warto się zaopatrzyć w chociaż jedną sztukę w uniwersalnym kolorze. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy stół sam w sobie jest bardzo elegancki, np. jest wykonany z wysokiej jakości drewna. Wtedy wystarczą na przykład utrzymane w odpowiedniej stylistyce podkładki pod talerze.

Rośliny na naszym stole

Rośliny ozdobne zawsze są doskonałą dekoracją wnętrza, niezależnie od stylu, w jakim go urządzimy. Są ponadczasowe i uniwersalne. Mogą być cięte, doniczkowe, sztuczne lub pływające w specjalnym naczyniu.

Do dekoracji stołu często wykorzystuje się cięte kwiaty. Taka dekoracja wymaga jednak systematycznej pielęgnacji, ponieważ trzeba wymieniać wodę i usuwać uschnięte kwiaty i liście. Zaniedbany bukiet z pewnością nie doda uroku naszemu wnętrzu.

Jeśli nie mamy czasu na regularne dbanie o dekorację stołu, to lepiej zdecydować się na rośliny doniczkowe. Ich pielęgnacja zajmie mniej czasu niż w przypadku bukietu świeżych kwiatów. Przed wyborem rośliny doniczkowej warto dowiedzieć się o niej czegoś więcej i wybrać taką, która będzie się czuła dobrze w naszym domu.

Zamiast żywych kwiatów można również kupić kwiaty sztuczne. Produkty dobrej jakości wyglądają jak prawdziwe cięte kwiaty i nie wymagają pielęgnacji. Warto do nich dobrać estetyczny wazon.