Różności

Dlaczego sprawna szafa chłodnicza jest tak istotnym elementem wyposażenia każdego lokalu?

Nie od dziś wiadomo, że żywność, jak chociażby ryby lub wyroby mięsne, wymagają przechowywania ich w odpowiednich warunkach. Pozwoli nam to bowiem na zapewnienie im długotrwałej świeżości, a także zapobiegnięcie rozwojowi szkodliwych mikroorganizmów. Tym bardziej nie dziwi więc fakt, że niemal każdy lokal decyduje się na zakup nowoczesnych szaf chłodniczych. Urządzenia te stanowią bowiem podstawę wybornego smaku serwowanych dań oraz bezpieczeństwa odwiedzających nas klientów. Z tego też powodu, każdy ich komponent, od uszczelek chłodniczych po wentylatory, powinny odznaczać się bezawaryjnym działaniem 24 godziny na dobę. Oto, co powinniśmy wiedzieć na temat eksploatacji szaf chłodniczych.

 

Czyszczenie szaf chłodniczych to podstawa

 

Zanieczyszczenia to problem tak samo wszechobecny, co nieunikniony. Bez względu na to, czy szafa stoi w kuchni, czy też na zapleczu lokalu, zabrudzenia zawsze będą się na niej osiadać. Temperatura i wilgotność chłodzonych produktów, częstotliwość otwierania czy też stan uszczelek chłodniczych to tylko niektóre z czynników, mających wpływ na ewentualny rozwój grzybów i pleśni. Oczywiście, w momencie zauważenia ciemnych nalotów wewnątrz komory, powinniśmy bezzwłocznie przystąpić do jej dokładnego wyczyszczenia. Najlepszym rozwiązaniem jest tu jednak regularnie usuwanie zabrudzeń, nawet, jeśli nie dostrzegamy jeszcze żadnych widocznych oznak obecności szkodliwych mikroorganizmów. Czyste szafy chłodnicze to także wyższa kultura pracy, mniejsze zużycie prądu oraz dłuższa żywotność zarówno samych komponentów, jak i całego urządzenia.

 

Zakup części zamiennych

 

Pamiętajmy, że nawet regularnie czyszczona szafa może z czasem ulec drobnym uszkodzeniom. W takim przypadku, trzeba działać szybko – każde zaburzenie pracy urządzenia prowadzi do swoistego efektu domina, naruszając stan pozostałych części. Co więcej, dobór wymiennych elementów powinien być przeprowadzony w sposób rozważny. Uszkodzona uszczelka chłodnicza nie może zostać wymieniona na model o innej konstrukcji, ponieważ może to doprowadzić chociażby do problemów z domykaniem drzwi. Z tego też powodu, wybierając części zamienne, powinniśmy korzystać wyłącznie z ofert renomowanych, specjalistycznych sklepów, oferujących szeroki wybór oryginalnych komponentów do szaf chłodniczych.