a to ciekawe!,  Kuchnia

Dlaczego warto jeść płatki orkiszowe?

Pszenica orkisz jest zbożem cenionym ze względu na bogactwo składników odżywczych. Natomiast płatki orkiszowe są nieprzetworzonym produktem żywnościowym, który dodaje mnóstwo energii i zapewnia dobre samopoczucie. Płatki orkiszowe są świetnym zamiennikiem płatków owsianych. Zawierają gluten, dlatego nie mogą być spożywane przez osoby z nietolerancją glutenu lub celiakią. Dlaczego warto jeść płatki orkiszowe? Jakie składniki mineralne zawierają?

Płatki orkiszowe – wartości odżywcze

Płatki orkiszowe są źródłem białka oraz lepiej przyswajalnego glutenu (dlatego nie obciążają tak mocno układu pokarmowego). Dodatkowo zawierają zdrowe tłuszcze takie jak m.in. kwas linolowy. Nie zawierają w ogóle cukrów prostych, ale stanowią świetne źródło błonnika pokarmowego. Mają również bardzo dużo witamin: z grupy B, A i E oraz minerałów: cynku, żelaza, miedzi, selenu i potasu. Płatki orkiszowe mają niski indeks glikemiczny IG=5, dzięki temu mogą je jeść diabetycy i osoby z insulinoodpornością.

Jakie są prozdrowotne właściwości płatków orkiszowych?

płatki orkiszowe warto wprowadzić do diety, ponieważ mają wiele cennych dla zdrowia prozdrowotnych właściwości takich jak:

  • obniżają poziom złego cholesterolu LDL,
  • pomagają obniżyć ilość przyjmowanej insuliny przez osoby chore na cukrzycę,
  • zapobiegają powstawaniu kamieni żółciowych,
  • zwiększają uczucie sytości po posiłku.

Kwas krzemowy w płatkach orkiszowych

Płatki orkiszowe zawierają kwas krzemowy, który ma pozytywny wpływ na stan skóry, włosów i paznokci. Krzem bierze również udział w syntezie kolagenu i zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry. Zwiększa również elastyczność naczyń krwionośnych oraz poprawia wartość ciśnienia tętniczego. Przyspiesza procesy regeneracyjne chrząstek, ścięgien oraz kości. Płatki orkiszowe polecane są również w profilaktyce miażdżycy, cukrzycy oraz osteoporozy.

Płatki orkiszowe zawierają gluten, choć jest lepiej przyswajalny niż ten z przecznicy, to nie powinny go spożywać osoby chorujące na celiakię lub uczulone na gluten.