wiedza

Domowa produkcja nalewek? To nie takie trudne!

Robienie domowych nalewek, o dowolnym smaku, nie jest takie trudne, jak może się wydawać. Możemy je przygotować z niemalże wszystkich jadalnych owoców, ziół, korzeni czy kwiatów, nic też nie stoi na przeszkodzie, by łączyć je w ciekawe mieszanki. Wszystko czego potrzebujemy to nowe butelki szklane (możemy też dokonać recyklingu butelek, ale wymaga to od nas dużo więcej pracy by dokładnie je umyć), wybrane składniki, mocny alkohol i możemy zabierać się do macerowania!

Historia produkcji nalewek

Historycznie, ulubionymi alkoholami polskiej szlachty (i nie tylko), były piwa i miody. Te drugie szczególnie chętnie były samodzielnie produkowane na małą skalę w niemalże każdym domu. Jednakże sytuacja ta zmieniła się w drugiej połowie szesnastego wieku, kiedy to Henryk Walezy przywiózł do naszego kraju pierwsze nalewki. Szybko zyskały na popularności i były pijane równie chętnie, jak nasze rodzime trunki.

Wybieramy szkło do domowej produkcji

Zabierając się za wytwarzanie nalewek w domu, w pierwszej kolejności musimy zaopatrzyć się w odpowiednie naczynia do maceracji i rozlewania gotowych nalewek. Wybierajmy butelki szklane zamiast plastikowych – będziemy mieli pewność, że w butelce nie pozostały żadne resztki starego alkoholu ani osad powstały przy produkcji niektórych trunków. Jeżeli chcemy ponownie użyć stare butelki szklane, pamiętajmy, by wpierw porządnie namoczyć je na kilka godzin, następnie umyć z użyciem detergentów do szkła, a na końcu osuszyć porządnie. Dopiero wtedy możemy ponownie je wykorzystać.

Rodzaje nalewek

Nalewki możemy podzielić na rodzaje ze względu na składniki, jakich użyto do ich produkcji. W pierwszej kolejności, a jednocześnie najpopularniejsze, są nalewki owocowe – tutaj mamy wszelkie wiśniówki, śliwkówki, pigwówki, jeżynówki i inne mocne nalewki wytworzone z owoców. Są bardzo proste do wytworzenia, chętnie produkowane szczególnie latem, kiedy panuje sezon na miękkie, soczyste owoce, jak maliny czy truskawki.
W drugiej kolejności mamy wszystkie nalewki ziołowe, często stosowane leczniczo, jak chociażby nalewka z szałwii i mięty. Podobnie nalewki korzenne – imbirówka będzie świetna na problemy żołądkowe. Mniej popularne są dwa ostatnie rodzaje nalewek – miodowe i mieszane, jednak i te mają swoje walory, zarówno smakowe, jak i zdrowotne.

Podstawowy przepis na nalewkę

Zaczynając swoją przygodę z nalewkami, najlepiej zdecydować się na produkt owocowy. Jego bazą będą w pełni dojrzałe, aromatyczne owoce – wybierajmy soczyste truskawki, pełne soku maliny latem, a jesienią stawiajmy na dojrzałe jabłka, gruszki i aromatyczną pigwę. Pamiętajmy, że to od jakości owoców zależy ostateczna jakość naszego trunku.

Owoce z pestkami, jak chociażby jabłka albo najlepiej jest wydrylować. Następnie napełniamy nasze butelki szklane kawałkami owoców, zasypujemy cukrem i zalewamy mocnym alkoholem (np. wódką, ale wiele osób stosuje mieszankę wódki i spirytusu w różnych proporcjach). Miksturę należy zostawić w ciemnym miejscu na kilka miesięcy, a następnie zlewamy ją w czyste butelki szklane.