Czajniczek do kawy,  czajnik do kawy,  Kawa,  Kawa bezkofeinowa

Ekspres do kawy – symbol rozpoczęcia dnia. Co wiemy o cudownym wynalazku?

Współcześnie jesteśmy posiadaczami tak wielu urządzeń i sprzętów, że nie zastanawiamy się jak się żyło bez nich. A przecież każdą, nawet najbardziej prozaiczną i oczywistą rzecz, ktoś kiedyś musiał wymyślić. Wynalazki, które zyskały uznanie społeczności i na stałe weszły do ich życia codziennego, uczyniły z ich twórców majętnych ludzi. Gdy żyjemy w czasach tak bardzo postępowych, nie mamy świadomości, że pewne wynalazki stawały się krokami milowymi w rozwoju naszego myślenia o świecie. Dzisiaj niemalże przyspawani do telefonów komórkowych nie zdajemy sobie sprawy, że przecież kiedyś ktoś musiał telefon wynaleźć, ale zanim to zrobił, nikt nie znał telefonu. Codzienne czynności są oczywiste, ale kiedyś nie były. Odpalamy silnik i wrzucamy bieg, ale kiedyś samochód nie istniał nawet w ludzkim zamyśle. Zdaje się, ze doczekaliśmy czasów, że jest już wszystko i nic nie da się nowego wynaleźć.

Poszczególne dobra cywilizacyjne są po prostu udoskonalane.

Okazuje się, że postęp technologiczny wciąż pozwala na odkrywanie i wprowadzanie w naszą rzeczywistość nowych zjawisk i przedmiotów. Człowiek ma w tym działaniu określony cel – uczynić życie łatwiejszym. Komfort i nieprzemęczanie się to dążenie ludzkości. Chcemy żyć dłużej, łatwiej i przyjemniej. Gromadzimy obecnie więcej dóbr, zarabiamy i wydajemy więcej, bo więcej też mamy potrzeb. Człowiek przeszedł jakąś drogę od nadania telegramu do wysyłania na potęgę sms – ów. Zwykłe czynności to jednak kogoś ciężka praca. Poranne naciskanie przycisku na ekspresie do kawy to rutyna. Jednak czy zastanawiamy się skąd ekspres do kawy się znalazł w naszej kuchni? Oczywiście w tym pytaniu nie chodzi o odpowiedź, że z półki sklepowej.

Ekspres do kawy jest bowiem niezwykłym wynalazkiem.

Ciężko wskazać jednoznacznie twórcę ekspresu do kawy. Wiele dróg prowadzi do Benjamina Thomsona, który stworzył maszynę będącą prototypem współczesnej maszyny do parzenia kawy. Podobno inni wynalazcy wzorowali się na tym, co zaproponował Thompson. Jego czajnik do parzenia kawy przeszedł wiele modyfikacji w XIX wieku, aby uzyskać współczesny kształt i technologię. Kolejne ekspresy przede wszystkim zmniejszały się z rozmiarów gigantycznych maszyn do podręcznych urządzeń. Obecnie ekspres do kawy, którego używamy w domu nie zajmuje połowy pokoju, lecz zajmuje skrawek miejsca na blacie kuchennym. Obecnie na rynku istnieje wiele rodzajów ekspresów do kawy. Wszystko zależy od naszych potrzeb i oczekiwań. Są ekspresy ciśnieniowe, na kapsułki, saszetki, niskociśnieniowe. Występują w różnych odsłonach od różnych producentów. Współczesna forma ekspresu przeszła dość długą drogę do tego, abyśmy mogli każdego dnia za pomocą jednego przycisku po kilku minutach raczyć się smakiem i aromatem wyjątkowej kawy. Kawosze mogą być wdzięczni, iż mogą codziennie rozpoczynać dzień od łyka espresso, które dodaje im energii na dalszą część dnia. Bo cy mogliby zrezygnować ze swojego ukochanego trunku i inaczej zaczynać dzień?