Gotowanie,  Zdrowie

Garnek do gotowania na parze – jaki wybrać?

W poszukiwaniu przyborów do kuchni, które pomogą w gotowaniu zdrowych, ale także szybkich, obiadów czy kolacji, każdy prędzej czy później natrafia na garnek na parze. To magiczne urządzenia pozwala przygotować wszystkie składniki posiłku w jednym naczyniu, gwarantuje, że smaki i zapachy nie wymieszają się, a do tego nie pozbawi obiadu cennych minerałów i witamin. Powstaje jednak pytanie – jak wybrać najlepszy garnek do gotowania na parze, na co zwrócić uwagę, by być zadowolonym z zakupu? Z tej potrzeby powstał ten mały poradnik, który odpowiada na wszystkie zagadnienia istotne przy kupowaniu garnka do gotowania na parze.

 

Ważna różnica – garnek na parze i parowar

 

Mimo podobnej nazwy, są to dwie zupełnie różne rzeczy i nie możemy ich ze sobą mylić. Parowar jest urządzeniem elektrycznym, ze specjalnymi pojemnikami do których wkładamy poszczególne składniki naszego dania. Pod nimi znajduje się komora przeznaczona na wodę, która będzie parować i ugotuje nasze dania. Sam garnek na parze stawiamy za to na kuchni, a jego używanie i mycie jest dużo prostsze od parowaru. W tym ostatnim ciężko także przygotować większe ilości pożywienia, dlatego lepszym wyborem okazuje się garnek na parze.

 

Materiały, z których wytwarza się garnki

 

Poszukując idealnego garnka do gotowania na parze, możemy się spotkać z naczyniami zrobionymi ze stali nierdzewnej, ceramiki, szkła lub emalii. Każdy z tych materiałów ma swoje wady i zalety. Najpraktyczniejsze najczęściej okazują się modele ze stali nierdzewnej, ze względu na swoją trwałość i długie utrzymywanie temperatury. Stal nie będzie odpryskiwała i jest łatwa do umycia.

 

Garnki do gotowania na parze wykonane z ceramiki są dużo ładniejsze, doskonale prezentują się w kuchniach rustykalnych. Są jednak cięższe, przez co łatwiej je upuścić i spowodować ich pęknięcie. Będą za to świetnie się sprawować na kuchniach indukcyjnych.

 

Dla fanów swojskich klimatów idealne będą także garnki emaliowane, wytwarzane w wielu żywych kolorach, często pomalowane w ludowe wzory. Są bardzo tanie, a przez to popularne i chętnie kupowane jako pierwsze garnki. Szybko odpryskują i przestają się nadawać do użytku, co jest ich poważną wadą.

 

Szklane garnki na parze są rzadko spotykane, ale powoli zyskują na popularności ze względu na swój nowoczesny charakter. Swoją coraz większą sławę zawdzięczają przede wszystkim zdrowemu materiałowi, z którego są wykonywane – szkło nie będzie wchodziło z reakcję z potrawami, w które w nim przygotujemy. Niestety są to bardzo nietrwałe garnki, łatwe do stłuczenia.

 

Ważne cechy garnka na parze

 

Niezależnie od materiału, garnek musi być wysoki i mieć grube dno. Ważna jest także pokrywka – otwór do odprowadzania nadmiaru pary ułatwi nam posługiwanie się garnkiem. Dobrze też, by była ona szklana, by łatwo można było zajrzeć do środka bez otwierania garnka. Pamiętajmy także o rączkach i wybierajmy modele z takimi, które nie będą łatwo się nagrzewać ani topić w trakcie gotowania. Ostatecznie sprawdźmy, czy wybrany garnek będzie współpracował z naszą kuchnią – nie każdy model zechce działać z gazem czy indukcją.