Wybór odpowiednich garnków zawsze stanowi mały lub większy problem, szczególnie gdy decydujemy się na zakup naszych pierwszych garnków na własne gospodarstwo domowe. Najczęściej pierwszymi kupowanymi garnkami, są garnki nierdzewne. Jak jednak zdecydować się na najlepsze i czym kierować się przy ich zakupie? Wystarczy zwrócić uwagę na kilka szczegółów jeszcze przed kupnem oraz zapoznać się z podstawowymi zasadami dbania o garnki tego rodzaju.
Materiał, z jakiego wykonuje się garnki nierdzewne
Garnki nierdzewne produkuje się ze stali nierdzewnej, będącej stopem metalu składającym się w dziesięciu procentach z chromu oraz innych pierwiastków i dodatku niklu. To jeden z najtrwalszych i wszechstronnych materiałów służących do produkcji garnków. Znajdujący się w stopie chrom zwiększa wytrzymałość, a także zabezpieczenia je przed rdzeweniem. Podobne właściwości ma także nikiel, ten jednak dodatkowo utwardza garnki nierdzewne, dzięki czemu przez dłuższy czas wyglądają jak nowe. Pamiętajmy jednak, że nikiel jest silnie uczulający – alergicy powinni szukać modeli nierdzewnych nie zawierających tego pierwiastka lub wybrać inne modele garnków.
Garnki pełne zalet
Wytrzymałe i odporne, garnki nierdzewne mają wiele zalet, dzięki którym są najczęściej wybieranymi naczyniami w profesjonalnej gastronomii. Nie odkształcają się pod wpływem wysokich temperatur, dzięki czemu możemy z powodzeniem stosować je zarówno do smażenia w głębokim tłuszczu, jak i pieczenia w piekarniku (pod warunkiem, że nie posiadają plastikowych uchwytów).
Powierzchnia garnków nie ulega porysowaniu, nadaje się więc do mycia w zmywarce – nie musimy się więc martwić, o ich mycie. Poza tym stal nierdzewna nie wchodzi w interakcję z pożywieniem, dzięki czemu są to jedne ze zdrowszych garnków.
Nieliczne wady
Jak wszelkie inne garnki, także garnki nierdzewne posiadają swoje minusy. Zdarza im się negatywnie reagować na nagłe zmiany temperatury oraz działanie słonej wody – najcześciej objawia się to odbarwieniami powierzchni, a bardzo rzadko garnek może nawet pęknąć. Dotyczy to przede wszystkim modeli zawierających za małą ilość chromu w stopie.
Kilka zasad bezpieczeństwa
Aby jak najdłużej cieszyć się naszymi nowymi garnkami, należy wziąć sobie do serca kilka zasad korzystania z nich. Pamiętajmy, by przez wlaniem oleju na dno garnka, najpierw rozgrzać go na średnim ogniu – zapobiegnie to przywieraniu potraw. Jeżeli jednak niechcący zdarzy nam się taki wypadek, to nie skrobmy naczynia za pomocą ostrych gąbek – wpierw namoczmy garnek przez dłuższy czas, a później delikatnie umyjmy go sodą albo płynem do mycia naczyń.
Z czasem, gdy będziemy korzystać z garnków, mogą się pojawić na nich mało estetyczne przebarwienia. Nie oznacza to, że naczynie jest do wyrzucenia – wystarczy zagotować w nim wodę z dodatkiem octu, a plamy same zejdą. Zdecydowanie unikajmy czyszczenia garnków nierdzewnych środkami z wybielaczami. Usuną one warstwę tlenku chromu zabezpieczającą naczynie przed rdzewieniem, co ostatecznie doprowadzi do zniszczenia garnka.