Garnki do gotowania,  Kuchnia

Garnki ze szkła – kaprys czy nowe rozwiązanie?

Choć w kwestii garnków przyzwyczailiśmy się już wszyscy do błyszczącego i metalicznego wykończenia, to jednak nie warto zamykać się na nowe propozycje i rozwiązania. Choć garnki ze szkła nie są zbyt popularne i ogólnodostępne, to jednak znajdują coraz większe grono zwolenników.

Szklane garnki świetnie sprawdzą się dla miłośników zdrowego trybu życia.

Nieczęsto możesz spotkać ze z wykorzystywaniem szklanych garnków – sprawiają one na pierwszy rzut oka wrażenie dość delikatnych i nietrwałych, jednak to tylko pozory. Największą zaletą tego rodzaju garnków jest to, że nie pochłaniają zapachów, barwników czy tłuszczu, nie ulegają także reakcjom chemicznym. Jeśli zdarzyło Ci się przez pewien czas przechowywać jakąś potrawę bezpośrednio w garnku, dość często jej zapach utrzymywał się na dłużej, nawet pomimo wielokrotnego mycia. W przypadku garnków ze szkła taki problem nie występuje: nawet jeżeli przygotujesz aromatyczną potrawę o charakterystycznym zapachu nie musisz obawiać się, że zapach pozostanie na dłużej. Ponadto ze względu na swoje właściwości garnki wykonane ze szkła doskonale sprawdzają się w przypadku osób uczulonych na pewne substancje: w szklanych garnkach nie występuje chrom, nikiel i kadm, które mogą powodować występowanie reakcji alergicznych.

Dobre garnki do gotowania ze szkła są antyalergiczne oraz antybakteryjne, więc doskonale sprawdzają się wszędzie tam, gdzie tradycyjne garnki nie spełniają swojej roli. Ponadto garnki ze szkła nie wchodzą w reakcje chemiczne, więc nie musisz obawiać się występowania problemów takich jak w przypadku garnków aluminiowych, których skład wyklucza możliwość przygotowywania kwaśnych potraw. Żaroodporne szkło pozwala nie tylko na gotowanie, ale również pieczenie w piekarniku, dlatego mając garnki wykonane ze szkła zakup kolejnego naczynia żaroodpornego nie jest konieczny. Garnki ze szkła świetnie sprawdzają się nie tylko na tradycyjnych kuchenkach gazowych, ale również w przypadku płyty indukcyjnej czy ceramicznej, a także kuchenki mikrofalowej, ponieważ są odporne zarówno na wysokie, jak i niskie temperatury.

Garnki wykonane ze szkła czyści się bardzo prosto: możesz myć je ręcznie przy użyciu zwykłego płynu do naczyń lub skorzystać ze zmywarki. Niestety, nie jest to jednak rozwiązanie bez wad. Przede wszystkim szklane garnki charakteryzują się dość dużą wagą: są stosunkowo ciężkie, dlatego w przypadku większych rozmiarów należy szczególnie uważać, by nie upuścić naczynia. Szkło, które posiada tak wiele zalet ma również jedną poważną wadę: może się potłuc i wyszczerbić. O ile stalowy czy aluminiowy garnek wyjdą obronną ręką z kontaktu z podłogą, to jednak szklane garnki trzeba trzymać od niej z daleka; pozornie delikatne puknięcie może skutkować powstaniem pęknięcia.

Kolejnym problemem jest także cena oraz dostępność: ponieważ garnki wykonane ze szkła nie są nadal zbyt popularne w Polsce, więc nie zawsze uda Ci się znaleźć komplet zawierający wszystkie niezbędne elementy. Z kolei cena może odstraszać, jednak solidne i starannie wykonane garnki ze szkła będą nie tylko praktycznym rozwiązaniem, ale również inwestycją na długie lata.