Cukier,  Cukiernica,  Elegancja i szyk

Historia cukiernicy

Pojawienie się cukiernic na stołach ma swój początek w XIX wieku. W tym czasie odnotowana była rosnąca popularność serwisów do kawy i herbaty, w których skład zaczęło wchodzić również specjalne naczynie na cukier, dzięki któremu można było go łatwo podać na stół. Początkowo cukierniczki obecne były jedynie na stołach burżuazji i arystokracji, a obecnie są powszechnym wyposażeniem w każdym domu i mieszkaniu.

Elegancja i szyk

Za wyjątkowo wytworną uznaje się cukiernicę wykonaną ze srebra. Stanowi ona istotny element na stole w czasie podejmowania ważnych gości, czy obchodzenia znaczącego wydarzenia, sprawdza się jednocześnie na przyjęciach i spotkaniach biznesowych. Jest to naczynie niezwykle istotne, które ustawimy na samym środku stołu, ma ono jednocześnie podkreślać, jak ważne jest spotkanie, otaczać wszystko swoim blaskiem, ale nie trudno dojrzeć również praktycznej strony tego rozwiązania, gdyż jej ustawienie w centrum sprawia, że każdy ma wygodny i łatwy dostęp do niej.

Słodkie cukru początki

W pierwszej połowie XIX wieku cukier był towarem raczej ekskluzywnym. Używano sprowadzanego z zagranicy cukru trzcinowego, który był bardzo drogi i pojawiał się na stołach u bogaczy na specjalne okazje i w święta. Cudownie słodki smak sprawiał, że był on celem dla domowych łasuchów, konieczne było więc odpowiednie zabezpieczanie tego drogiego towaru. Wówczas przechowywano go więc w specjalnych puszkach, które wykonane były ze srebra lub platerowane i zamykano na kłódkę. Z takiego naczynia wyjmowano go w celu uzupełnienia cukiernicy.

Zdecydowanie wyjątkowym momentem, był ten, gdy rozpoczęła się produkcja cukru w naszym kraju z buraka. Gdy taka metoda spowodowało również znaczący spadek ceny tego słodkiego produktu. Niższa cena sprawiła, że nie było już tak wielkiej potrzeby na chronienie go przed domowymi łasuchami. Jednocześnie rozwinęła się duża popularność spotkań przy kawie lub herbacie. Wówczas przestano również produkować specjalne cukiernice zamykane na kłódkę, mimo iż pozostały one popularne aż do 1939 roku. Ich następną stały się otwarte koszyczki wyposażone w szklany wkład przypominający miseczkę oraz specjalne porcelanowe naczynia z uszkami i miejscem na łyżeczkę, często z pokrywką.

Rodzaje cukiernice

Dawniej w domach powszechne było posiadanie nawet kilku cukiernic, z których każda miała zastosowanie przy innych okazjach. Wykonywane były z cyny, metalu, kryształu, szkła, porcelany czy fajansu. Mimo wszystko nawet najpiękniejsze porcelanowe cukierniczki nie umywały się do srebrnej, która była obiektem pożądania dla wielu osób. W późniejszym czasie nieco ustąpiła sławy platerowanej. Taka cukiernica była nie tylko naczyniem użytkowym, ale również symbolem statusu materialnego, jaki udało nam się osiągnąć. Jednocześnie świadczyła o wysokiej kulturze stołu, a co dla wielu było równie ważne, stanowiła świetną lokatę kapitału. Piękne, stare przedmioty są ponadczasowe i przechowywane w domowych kuchniach i kredensach stanowią historię rodziny same w sobie.