Czajnik do herbaty,  Czarna herbata,  Woda

Jak herbata wpływa na Twoje zdrowie

Do niedawna herbatę uznawano wyłącznie za używkę, podobnie jak napoje alkoholowe czy tytoń. Rzeczywiście zawarta w herbacie teina pobudza, a herbaciany napar ‒ w zależności od sposobu parzenia ‒ orzeźwia lub uspokaja i relaksuje. Przez ostatnie dwa dziesięciolecia naukowcy zgłębiali tajemnice skrywane przez czajniczki do herbaty, a owoce ich pracy naprawdę zaskakują.

Dobroczynne składniki

Herbata działa pobudzająco, łagodniej i dłużej niż kawa, a ponadto nie ma negatywnego wpływu na serce. Opóźnia procesy starzenia, wzmacnia zęby i bywa odtrutką po nadmiernym spożyciu alkoholu. Picie herbaty nie powoduje żadnych skutków ubocznych, a niesłodzona ‒ nie zawiera kalorii, a jest źródłem wielu składników o działaniu fizjologicznym, w tym polifenoli, kofeiny (teiny) oraz kilku składników mineralnych.

Polifenole

Ich obecność w herbacie tłumaczy, dlaczego przez medycynę naturalną uznawana jest za lek pomocny przy dziesiątkach dolegliwości. Udowodniono zbawienny wpływ polifenoli na ludzki organizm. Skutecznie zwalczają wirusy i bakterie, mogą zatem wspomagać leczenie infekcji różnego pochodzenia (wykazano również ich dobroczynne działanie w leczeniu AIDS). Liczne badania dowiodły, że zawarta w herbatach mieszanina polifenoli m.in. skutecznie obniża cholesterol, wiąże i ograniczają wchłanianie toksycznych metali ciężkich i (co najważniejsze) przejawia silne działanie antyoksydacyjne.Polifenolom przypisuje się również działanie antynowotworowe.  Dlatego regularnie wykorzystywany czajniczek do herbaty pomaga unikać wielu różnych chorób lub opóźnia ich rozwój.

Kofeina

Pobudzające działanie herbaty znane było od starożytności. Występująca w niej kofeina nazywana jest teiną i ma nieco odmienne działanie. W przeciwieństwie do kofeiny występującej w kawie nie rozpuszcza się w żołądku, tylko w jelitach, dlatego działa wolniej, ale mniej gwałtownie i… dłużej! Zawartość teiny w naparze herbacianym jest ściśle uzależniona od czasu parzenia. Przy krótkim parzeniu (2 – 3 minuty) do naparu dostaje się cała zawartość teiny, ale dłuższe parzenie powoduje, że przechodzące do napoju herbacianego związki polifenowe i garbniki wiążą tę teinę i dlatego napar – zamiast orzeźwiać – uspokaja.

Co właściwie zawierają czajniczki do herbaty?

Świeżo zebrane liście herbaciane mają oczywiście inny skład chemiczny niż sypka herbata, która także różni się pod tym względem od naparu herbacianego. Właściwości naparu natomiast zależą od rodzaju herbaty, sposobu parzenia, użytej wody czy warunków przechowywania suszu. Wszystko to sprawia, że trudno jednoznacznie określić ile dokładnie  tych dobroczynnych składników zawiera nasz czajnik do herbaty. Warto zatem stosować się do podanych na opakowaniu informacji dotyczących temperatury i czasu parzenia.

Zachowaj umiar

Picie herbaty nie wywołuje wprawdzie żadnych skutków ubocznych, jednak zbyt częste delektowanie się mocnym naparem może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Obecne w herbacie garbniki w wysokim stężeniu hamują wchłanianie wielu ważnych składników pokarmowych i niszczą dostarczaną z jedzeniem witaminę B₁. Nie należy też zapominać o skutkach ubocznych nadmiernego spożycia kofeiny (tu: teiny). Dlatego przyjmuje się, że nie powinniśmy wypijać więcej niż 10 filiżanek naparu herbacianego dziennie.