Czajnik elektryczny,  Odkamieniacz

Jak oczyścić czajnik elektryczny z kamienia – 6 najlepszych domowych sposobów

Dokonując wyboru nowego czajnika mamy nadzieję, że będzie to długotrwała inwestycja. Jednak nie da się ukryć, że nawet najwyższej klasy czajnik elektryczny prędzej czy później zostanie zanieczyszczony przez osadzający się kamień. W jaki sposób można odkamienić czajnik elektryczny? Istnieje sześć domowych sposobów, które spiszą się rewelacyjnie w przypadku tego urządzenia z każdego materiału.

Pierwszy krok – poradź się producenta

Zanim przystąpisz do czyszczenia swojego czajnika elektrycznego, to koniecznie zajrzyj do instrukcji obsługi, gdzie znajdziesz zalecenia producenta w tej kwestii. W sklepie masz dostępnych wiele odkamieniaczy, które świetnie sprawdzają się w celu usunięcia kamienia. Istnieją też domowe sposoby, które również pozwolą na pełne oczyszczenia naszego sprzętu do zagotowywania wody.

Pierwsza metoda i najpowszechniej używana to czyszczenie octem. To domowy sposób polegający na rozcieńczeniu pół na pół wody i octu. Roztwór wlewamy do czajnika i zagotowujemy. Następnie odstawiamy na około godzinę. Po tym okresie czasu należy kilkakrotnie przegotować wodę, tak aby pozbyć się charakterystycznego octowego zapachu, który źle wypłukany może psuć smak zagotowanej wody. To dobry sposób na pozbycie się kamienia w przypadku czajników szklanych, w których osad tego typu jest bardzo szybko zauważalny.

Praktyczne sposoby, które dużo nie kosztują

Kolejnym sposobem na odkamienianie jest wykorzystanie kwasku cytrynowego. Wystarczy jego pięć łyżeczek na pełny czajnik elektryczny wody. Sugeruje się, aby zostawić na całą noc roztwór wewnątrz urządzenia. Po jego wylaniu należy 2-3 razy przegotować i wylać wodę. Kwasek cytrynowy najlepiej spisze się w przypadku czajnika ze stali.

Także sprytnym rozwiązaniem będzie użycie napoju Coca Cola. Nie znały tej metody nasze babcie, ale naprawdę to działa! Wystarczy szklanka tego napoju i uzupełnienie pojemnika czajnika wodą. Można też dodać nieco sody oczyszczonej, aby wzmocnić działanie roztworu. To bardzo delikatny domowy sposób na usunięcie kamienia. Świetnie wyczyszczony będzie czajnik elektryczny ceramiczny.

Najwyższa skuteczność i najszybsze rezultaty

Inny sposób, który równie skutecznie poradzi sobie z kamieniem w czajniku jest soda oczyszczona. Tylko dwie łyżeczki białego proszku wsypane do pojemnika wystarczą, aby po kilkunastu minutach cieszyć się czystym wnętrzem naszego urządzenia do gotowania wody. Niestety ten sposób ma jedną wadę. Soda oczyszczona wydaje bardzo charakterystyczny zapach, który jest intensywny, dlatego czajnik elektryczny należy dokładnie i kilkukrotnie umyć. To zdaniem wielu pań domu, najlepszy sposób do odkamieniania. Dociera także w zakamarki przy grzałce.

Ostatnia metoda na pozbycie się kamienia to sok wyciśnięty ze świeżej cytryny. Potrzebujemy szklanki, aby wlać do czajnika i po godzinie możemy spodziewać się rezultatów. Oczywiście następnie należy dokładnie umyć czajnik elektryczny. Dla spotęgowania efektu można natrzeć skórką cytryny ścianki i dno urządzenia. Ten sposób najlepiej sprawdza się w przypadku czajników emaliowanych.