Jeśli na drugi dzień po wypiciu butelki wina, kilku piw lub połówki wódki czujesz się źle, to znak, że twój organizm nie radzi sobie z trawieniem tak dużych ilości alkoholu. Częste imprezy czy spotkania ze znajomymi to świetne okazje, by otworzyć butle do wina i spróbować przygotowanego w domowych warunkach trunku. Warto jednak pamiętać, aby pić z głową, jeśli następnego dnia chcesz czuć się świeżo i trzeźwo. Jak pić bezpiecznie, by sobie nie zaszkodzić?
10 dowodów – nowa kampania społeczna
W sierpniu 2018 roku ruszyła kampania społeczna pod nazwą „Alkohol to seksistowska świnia. Kobiety traktuje gorzej”. Celem kampanii jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem alkoholizmu wśród kobiet. Akcji towarzyszy strona internetowa 10dowodow.pl, na której można przekonać się o szkodliwości spożywania alkoholu przez kobiety. Wśród dowodów można znaleźć takie informacje jak ta, że „kobieta ważąca tyle samo, co mężczyzna, po wypiciu identycznej porcji alkoholu wchłonie go aż 40% więcej” lub że „alkohol zaburza funkcje hormonalne, co może wpłynąć na cykl miesiączkowy”. Ambasadorkami kampanii zostały Anna Dereszowska, Olga Kalicka oraz Sylwia Gruchała, a w kontrowersyjnych spotach reklamowych można również oglądać Jacka Braciaka. Strona internetowa 10dowodow.pl służy nie tylko jako ostrzeżenie, lecz również pomoc dla kobiet pijących. Strona przekierowuje do forum niepijemy.pl, zawiera listę ośrodków pomagających osobom uzależnionym oraz publikuje numery zaufania. Oprócz tego każdy może również wykonać anonimowy test sprawdzający, czy spożywa alkohol w nadmiernych ilościach.
Aplikacja kontrolująca ilość spożywanego alkoholu
Przez stronę internetową 10dowodow.pl można pobrać aplikację Alkulator pozwalającą kontrolować ilość wypitego alkoholu i ograniczać skutki jego spożycia. Jak działa aplikacja? Na początku jesteśmy poproszeni o wybór naszej płci, gdyż dzienne porcje alkoholu dla kobiet i mężczyzn są różne. Po wypiciu dowolnego trunku dodajemy go do kalendarza, określając przy tym pojemność i zawartość alkoholu. Po przekroczeniu limitu alkoholu pojawia się komunikat ostrzegający. W aplikacji można również znaleźć informacje zamieszczone na stronie internetowej.
Jak pić bezpiecznie?
Twórcy kampanii nie namawiają do całkowitej abstynencji, lecz odpowiedzialnego spożywania napojów alkoholowych. Korzystając ze strony internetowej, możemy dowiedzieć się, jakie są dopuszczalne dzienne porcje alkoholu dla kobiet i mężczyzn. Jedna standardowa porcja to ok. 10 g czystego alkoholu, który zawarty jest np. w kieliszku wina 12%. Jakie są limity spożycia alkoholu? Przy piciu okazjonalnym mężczyzna może wypić nie więcej niż 6 porcji standardowych, podczas gdy kobieta tylko 4 porcje. Natomiast przy piciu codziennym mężczyźni nie powinni przekraczać 4 porcji standardowych, a kobiety 2 porcji. Warto pamiętać, że przy codziennym spożywaniu alkoholu należy zachować co najmniej 2 dni abstynencji, najlepiej dzień po dniu. Równocześnie tygodniowo mężczyzna nie powinien przekroczyć spożycia 280 g 100% alkoholu, a kobieta 140 g 100% alkoholu.