Akcesoria,  Kuchnia,  Wyposażenie

Jak wygodnie urządzić kuchnię?

Jeśli planujesz remont generalny kuchni, dobrze jest nieco wcześniej zaplanować dokładnie wyposażenie i wystrój tego pomieszczenia. Powód jest prosty – jeśli nie zajmiesz się tym zawczasu, może się okazać, że nie wszystkie planowane rozwiązania się w niej zmieszczą. Szczególnie w przypadku niewielkich kuchni dobra organizacja to podstawa.

Aby w Twojej kuchni zawsze panował porządek, zaplanuj ją dokładnie.

 

Przede wszystkim zajmij się zorganizowaniem wygodnego stanowiska kuchennego do przygotowania codziennych posiłków. Twoja kuchnia musi być przede wszystkim wygodna, dlatego zastanów się, jakie są Twoje potrzeby. Czy liczy się dla Ciebie przestrzeń? A może wolisz mieć wszystko blisko siebie i chcesz łatwo sięgać po wszystkie niezbędne akcesoria? Z pewnością masz już za sobą doświadczenia w tej dziedzinie i wiesz, gdzie najwygodniej byłby ustawiony zlew, lodówka czy kuchenka. Teraz przed Tobą prawdziwe wyzwanie: połączyć wszystkie rozwiązania w jedną spójną całość. Brzmi banalnie i wystarczy jedynie wymierzyć meble, sprzęty i blaty? Niekoniecznie, zwłaszcza w przypadku mniejszych kuchni. Przykładem może być chociażby tak trywialna sprawa jak organizacja miejsca na garnki. Jeśli zainwestujesz w dobre garnki, z pewnością będziesz używać ich o wiele częściej oraz sięgać po naczynia specjalnie zaprojektowane do pewnych potraw. Czy masz dla nich zorganizowane miejsce do przechowywania? Musisz liczyć się z tym, że będą zajmowały sporą przestrzeń, a nie ze wszystkich będziesz korzystać na co dzień; niezbędna jest w tym przypadku szafka, do której dostęp nie będzie w żaden sposób utrudniony. A może wolisz podzielić zestaw i część trzymać pod ręką, a resztę ustawić na górnych szafkach i sięgać po nie tylko na specjalne okazje?

Rozwiązań i pomysłów jest wiele – możesz poszukać inspiracji w Internecie lub zasięgnąć porad profesjonalistów. Wiele sprytnych sposobów znajdziesz również w programach telewizyjnych poświęconych urządzaniu mieszkania czy kuchni. Jeżeli zdecydujesz się na gruntowny remont kuchni, pamiętaj o możliwości spersonalizowania tego pomieszczenia – wiąże się to z nieco wyższymi kosztami, ale sprawi, że codzienne spędzanie czasu na gotowaniu przestanie być przykrym obowiązkiem, a stanie się nieomal przyjemnością. Przykładem takiej personalizacji jest chociażby wysokość blatów kuchennych. Meble dostępne w salonach są zwykle oferowane w standardowej wysokości: dzięki temu pasują również do sprzętów AGD. Tymczasem jeżeli Ty i Twoi najbliżsi jesteście nieco wyżsi, taki dopasowany na wymiar blat będzie o wiele wygodniejszy. Zaletą takiego rozwiązania jest również zwiększenie powierzchni szafek, dzięki czemu łatwiej będzie Ci zaplanować organizację. Najważniejsze jest jednak to, by w kuchni przebywało się przyjemnie, a gotowanie nie było nieprzyjemnym obowiązkiem. Jeśli odpowiednio zaaranżujesz przestrzeń tego pomieszczenia, z pewnością chętniej będziesz w niej spędzać więcej czasu.