Akcesoria kuchenne,  Wyposażenie

Jaką kuchenkę mikrofalową wybrać?

Nowoczesne kuchenki mikrofalowe nie tylko podgrzewają i rozmrażają potrawy. Można w nich z powodzeniem gotować na parze, a nawet piec ciasta lub mięso. Wbrew pozorom posiłki z mikrofalówki są smaczne i zdrowe, a ich przygotowywanie trwa wyjątkowo krótko.

Co warto wiedzieć przed zakupem kuchenki mikrofalowej? Na pewno  trzeba zwrócić uwagę na to, czy np. czy kuchenka ma termoobieg, funkcję grill, czy gotuje na parze, jaką ma moc i jak się nią steruje. Przyjrzyjmy się dziś kilku najważniejszym funkcjom.

Termoobieg

Termoobieg powoduje, że pieczenie w kuchence mikrofalowej nie różni się niczym od tego w piekarniku. Dzięki zastosowaniu mikrofal oraz wentylatora znajdującego na tylnej ściance obudowy, potrawy są równomiernie podgrzewane, a czas pieczenia jest często krótszy niż w tradycyjnym piekarniku. Można zatem suszyć grzyby lub piec niektóre rodzaje ciast.

Gotowanie na parze

Gotowanie na parze w kuchence mikrofalowej jest możliwe dzięki specjalnemu naczyniu, które najczęściej jest wykonane z żaroodpornego szkła. W jego dolnej części mieści się pojemnik na wodę, a w górnej części umieszczamy produkty przeznaczone do gotowania. Gdy mikrofalówka zaczyna działać, woda zamienia się w parę, która podgrzewa danie. Jest to zdecydowanie najzdrowsza forma gotowania, ponieważ pozostawia w produktach wiele cennych witamin i minerałów.

Mikrofale oraz grill

Jeśli kuchenka mikrofalowa ma funkcję kombi, to możliwe jest połączenie mocy mikrofal oraz grilla. Dzięki temu potrawa może być jednocześnie szybko podgrzana oraz podpieczona. Patelnia stalowa czy patelnia do grillowania nie będą w stanie w takim tempie upiec żadnego dania.

W najnowszych modelach kuchenek mikrofalowych tylna ściana komory wewnętrznej ma owalny kształt. Taka konstrukcja pozwala na lepsze rozchodzenie się mikrofal i daje wewnątrz więcej cennej przestrzeni.

Pojemność

Jednym z najważniejszych parametrów, na który musisz zwrócić uwagę podczas kupowania kuchenki mikrofalowej, jest jej pojemność. Pojemność kuchenki łączy się ze średnicą talerza obrotowego, na którym umieszcza się odgrzewane produkty.

Najbardziej popularne są małe kuchenki mikrofalowe, które mają około 17-19 litrów pojemności. Można do nich włożyć talerz obiadowy. Kuchenki mikrofalowe o największej pojemności mają przeważnie najwięcej przydatnych funkcji. Mogą nawet zastępować piekarnik. Kuchenki o tak dużej pojemności pozwalają na jednoczesne podgrzanie kilka posiłków, jednak mają duże gabaryty. Warto zatem przemyśleć, czy tak duży sprzęt będzie funkcjonalny i zmieści się w naszej kuchni.

Moc kuchenki

Warto zwrócić uwagę na moc mikrofal, które są wykorzystywane do podgrzewania i gotowania potraw. Najczęściej spotykana w kuchenkach mikrofalowych to 900-1000 W. Tego typu urządzenia pozwalają na błyskawiczne podgrzanie produktów i wcale nie muszą zużywać dużej ilości elektrycznej. Im wyższa będzie moc Twojej kuchenki mikrofalowej, tym szybciej podgrzejesz lub rozmrozisz posiłek.

Zwróć uwagę na etykiety energetyczne załączone do kuchenek. Będziesz mógł wtedy porównać je pod względem zużycia energii, a nawet poziomu wytwarzanego hałasu. Im wyższa klasa energetyczna, tym bardziej efektywne działanie urządzenia.