Garnki,  Kuchnia

Jaki komplet garnków wybrać?

Jeżeli już od dawna nosisz się z zamiarem wymiany garnków w swojej kuchni, najwyższy czas zainwestować w porządny komplet. W ten sposób unikniesz ciągłych problemów z brakiem naczyń podczas gotowania większych posiłków oraz zyskasz nowe możliwości przygotowania potraw. Na co warto zwrócić uwagę?

Wybierając garnki kieruj się przede wszystkim funkcjonalnością.

Na rynku dostępnych jest wiele kompletów garnków wykonanych z najprzeróżniejszych materiałów. Żeby wybrać dobre garnki, wcale nie musisz wydawać fortuny. Liczy się przede wszystkim to, by były jak najlepiej dopasowane do Twoich potrzeb. Jeśli nie cierpisz szparagów i przygotowujesz je bardzo rzadko, garnek do ich gotowania raczej nie musi znajdować się na liście priorytetów. Z kolei osoby uczulone na nikiel mają ograniczoną możliwość wyboru, ponieważ garnki ze stali nierdzewnej mogą powodować u nich reakcje alergiczne. Przed zakupem dobrze jest zatem zastanowić się nad własnymi potrzebami i w ten sposób wybrać komplet najlepiej dopasowany do własnych preferencji. Inaczej wygląda zakup w przypadku wieloosobowej rodziny, a inaczej, gdy na nowe garnki decyduje się singiel czy singielka. Pojemność poszczególnych garnków, ich wielkość, możliwości w kwestii przechowywania czy nawet rozmiar i rodzaj kuchenki – wszystko to ma znaczenie, jeśli planujesz zainwestować w nowe naczynia.

 

Najpopularniejszym rozwiązaniem są garnki ze stali nierdzewnej, choć wielu zwolenników mają także garnki aluminiowe, żeliwne czy nawet szklane. Wybierając rodzaj materiału oraz powłoki istotne są przede wszystkim właściwości garnków, ale ważny jest także sposób ich pielęgnacji – niektóre wymagają większej uwagi oraz stosowania specjalnych środków czystości. Jeśli nie posiadasz zbyt wielu garnków w swojej kuchni, warto postawić na komplet posiadający elementy o różnej wielkości; w ten sposób zyskasz możliwość przygotowywania różnorodnych posiłków. Świetną propozycją jest również zestaw do gotowania na parze: zyskujesz w ten sposób klasyczny garnek z pokrywką i dodatkowy element, którego używasz w przypadku gotowania warzyw. Potrawy przygotowane w ten sposób zachowują cenne wartości odżywcze i witaminy, a jednocześnie zyskują nowy, interesujący smak. Są także o wiele zdrowsze od warzyw przygotowywanych w tradycyjny sposób. Ważnymi elementami są również pokrywki – wybieraj zestaw zawierający komplet odpowiednio dobranych pokrywek, by nie stawać przed koniecznością poszukiwania i dopasowywania ich do posiadanych garnków. Niższa półka cenowa nie zawsze oznacza niską jakość, jednak jeżeli ceny stają się zbyt atrakcyjne, możesz podejrzewać taki komplet o niestaranne wykonanie. Robiąc zakupy w renomowanym sklepie i wybierając garnki znanych i sprawdzonych marek zyskujesz pewność, że wybierasz naczynia o wysokiej jakości. Garnki żeliwne, szklane czy miedziane to wyroby o wyższej cenie, dlatego należy brać pod uwagę, że ich zakup to nieco większa inwestycja. Pamiętaj jednak, że dobrze dobrane garnki są artykułami, które posłużą Ci przez wiele lat.