Czajniczek do kawy,  Kawa

Jakie właściwości kryją w sobie ziarna kawy?

Kawa – cudowny napój pozyskany z ziaren kawowca.

Dziś wydaje się być nieodłącznym obrządkiem dnia. Jednoczy przy stole, sprzyja spotkaniom towarzyskim, rozgrzewa i relaksuje. Można tak kawie wspaniale „słodzić” i roztaczać się nad jej właściwościami. Bez wątpienia ma ich sporo. Niestety obok pozytywnych są także i negatywne. Ale one wynikają z niewłaściwej wiedzy człowieka na temat kawy lub ze zwykłej ignorancji.

Kawa towarzyszy nam przy rożnych okazjach.

I bez okazji także. Na stałe przeniknęła do naszej kultury i zdaje się być wszechobecna. „Wyskoczymy na kawę?”, „Spotkajmy się przy kawie”, „Może kawa?” – takie słowa słychać bardzo często. Dlaczego ten trunek jest tak wyjątkowy? Czy zastanawialiśmy się kiedyś nad tym? Kawa na świecie jest znana od wielu wieków, natomiast Europa usłyszała o niej na początku XVII wieku. W Polsce popularność kawy przypada na przełom XVII i XVIII wieku. Od tego czasu zaczęły powstawać kawiarnie, gdzie serwowano  ten niezwykle aromatyczny napój. Dziś trudno wyobrazić sobie scenerię jakiegokolwiek miasta, jego starówkę bez miejsc, w których można napić się dobrej kawy. Kafejki na stałe wpisały się w krajobraz miast, miasteczek dodając mu uroku. Kawiarnia staje się sposobem spędzania wolnego czasu, miejscem spotkań towarzyskich, randek. Oprócz kawy można zjeść smaczny deser i zadowolić swoje upodobania smakowe. Kawa dzisiaj ma różnorodne oblicze. To nie jest już tylko czarny napój. Istnieje wiele sposobów na zaserwowanie kawy. Specjalny czajniczek do kawy, zwany też kawiarką, potęguje tylko wyrafinowany smak ziaren kawy. Wyjątkowość kawy kryje się w jej smaku i charakterystycznym aromacie. Jednak ten napój kryje w sobie również sporo właściwości mających pozytywny wydźwięk na zdrowie. Co zatem zawdzięczamy kawie? Przede wszystkim kawa zawiera kofeinę.

Kofeina jest substancją, która działa pobudzająco a nawet i przeciwbólowo.

Kawa wpływa pozytywnie na koncentrację i pamięć. Dlatego często pije się ją podczas wysiłku umysłowego, np.: podczas nauki do egzaminu. Kawa ma właściwości oczyszczające dzięki zawartym w niej antyoksydantom. Uważa się także, że spożywanie kawy poprawia krążenie krwi i zapobiega powstawaniu różnych chorób, w tym także i nowotworowych. Ponadto kawa jest źródłem cennych witamin i składników mineralnych. Można uznać, że to cudowny trunek. Skąd więc przekonanie, iż kawa jest szkodliwa? Wszystko stąd, iż człowiek nadużywa kawy. Picie w dużych ilościach prowadzi do uzależnienia i może znacząco zaburzyć właściwe funkcjonowanie organizmu. Pozytywne oddziaływanie i właściwości lecznicze kawy giną, gdy człowiek pije ją w nadmiarze. Kofeina jest obecna także w innych produktach. Łącząc je, np.: napoje energetyczne, z kawą fundujemy swojemu organizmowi zbyt dużą dawkę, która jest szkodliwa dla zdrowia. Dlatego warto zachować umiar, aby móc się cieszyć z niezwykłych, pozytywnych właściwości kawy. Ponadto należy unikać kawy, jeśli mamy ku temu przeciwwskazania zdrowotne.