Alkohol,  Skład,  Wino

Jakie właściwości zdrowotne ma wino?

Wbrew opiniom przeciwników alkoholu, wino możemy zaliczyć do trunków, które w umiarkowanej ilości korzystnie wpływają na zdrowie naszego organizmu. Należy jednak pamiętać, że nie każde wino jest zdrowe, a spożywanie alkoholu w nadmiernych ilościach z pewnością nie spowoduje, że będziemy czuli się lepiej. Jakie właściwości zdrowotne ma wino i które najlepiej wybierać?

Co znajduje się w winie?

Głównym składnikiem wina jest oczywiście woda, która stanowi niemal 90% zawartości butelki. Oprócz tego w jednym z ulubionych trunków Polaków znajdziemy alkohol etylowy, kwasy i związki fenolowe czy polisacharydy. Wśród mikro- oraz makroelementów znajdujących się w winie występują: potas, wapń, fosfor, żelazo, magnez, sód, śladowe ilości selenu, miedzi i cynku oraz witaminy z grupy A, B, C, H oraz PP.

Korzyści zdrowotne spożywania wina

W skórkach czerwonych winogron występuje przeciwutleniacz o nazwie resweratrol, który przyspiesza produkcję białek odpowiedzialnych za spowalnianie procesu starzenia. Oprócz tego udowodniono również, ze resweratrol aktywuje gen p53, zwany genem antynowotworowym. Związek ten korzystnie wpływa również na pamięć, zmniejsza ryzyko zachorowania na chorobę Parkinsona czy cukrzycę typu 2, a także zapobiega zaćmie i chorobom górnych dróg oddechowych. Czerwone wino jest kilka razy bogatsze w resweratrol niż białe, dlatego też uznawane jest za zdrowsze. Warto również zauważyć, że obecność polifenoli w winie przyczynia się do obniżenia poziomu złego cholesterolu, co zmniejsza ryzyko choroby wieńcowej. Nie ulega również wątpliwości, że wino poprawia apetyt i wspomaga procesy metaboliczne, a więc doskonale sprawdza się podczas spożywania tłustych posiłków.

Czy siarka w winie szkodzi?

Przeciwnicy spożywania wina twierdzą, że ze względu na znajdujące się w nim związki siarki, nie może to być napój, który korzystnie wpływa na zdrowie. Obecność związków siarki w winie jest konieczna, gdyż uniemożliwia rozwój bakterii i pleśni oraz utrwala naturalny kolor, zapach oraz smak wina. Warto przy tym zauważyć, że w winie znajduje się niewiele związków siarki, mniej niż na przykład w suszonych winogronach.

Czy wino tuczy?

W styczniu 2018 roku amerykańscy naukowcy opublikowali na łamach „Journal of Nutritional Biochemistry” rezultaty badań, z których wynika, że umiarkowane picie wina sprzyja odchudzaniu, gdyż wspiera metabolizm wątroby. Odpowiada za to zawarty w winie kwas elagowy. Przebywając na diecie, nie trzeba więc całkowicie rezygnować ze spożywania wina. Warto jednak pamiętać o tym, by zachować umiar i wybierać wina wytrawne lub półwytrawne, czyli te z najmniejszą zawartością cukru. Dobrym pomysłem jest również zdecydowanie się na samodzielne przygotowywanie wina. Potrzebne do tego będą balony do wina, drożdże, korki, butelki, rurki fermentacyjne i inne akcesoria, które z łatwością można znaleźć w sklepach internetowych. Kompletny zestaw, który pozwoli ci rozpocząć swoją przygodę z wytwarzaniem wina, możesz nabyć już za ok. 100 złotych. Domowe wino uznawane jest za smaczniejsze i zdrowsze, gdyż pochodzi z pewnego źródła.