Czajnik elektryczny

Kamień kotłowy, czyli największy wróg czajników

Wiele się mówi o odkamieniaczach, kamieniu, ale niewielu wie, czym naprawdę jest ta substancja, która zalega na ściankach, grzałce czajnika elektrycznego. Te nieprzyjemny osad, który nagromadzony przedostaje się przez sitko filtra może popsuć niejeden aromatyczny napój. Czym jest? Skąd się bierze? I jak jemu przeciwdziałać?

Wynik termicznego rozkładu

Kamień kotłowy jest warstwą osadu węglanów wapnia oraz magnezu, który powstaje  z powodu wyniku termicznego rozkładu wodorowęglanów wapnia i magnezu, które w wyższym stężeniu występują w wodzie o dużej twardości. Gotowanie sprawia, że dochodzi do rozkładu jonów wodorowęglanowych do postaci węglanowej. Najtrudniejsze rozpuszczalne węglany ulegają wytrąceniu i przyjmują postać osadu, czyli dobrze znanego nam kamienia.

Najczęściej pojawia się w urządzeniach, takich jak czajnik elektryczny, naczyniach i zbiornikach, w których dochodzi do zagotowywania wody będącej nieuzdatnianą. Osadza się bardzo często na wewnętrznych ścianach czy też ściśle na elementach odpowiadających za podgrzewanie wody lub w instalacjach, w których występuje gorąca para wodna. Przez chemików kamień zwany jest kryształem węglanu wapnia.

W jaki sposób kamień może uszkodzić czajnik elektryczny?

Tworząc się przyjmuje postać twardej, kruchej, cienkiej warstwy. Jego wybarwieniem najczęściej jest kolor żółtobrązowy, gdyż jeśli posiada niewielką domieszkę magnetytu, który podbarwia go. Kamień słabo przewodzi ciepło, co sprawia, że sprawność grzałki, jak i sam czajnik elektryczny ulega znacznemu pogorszeniu. Odbija się to przede wszystkim na ilości pobieranego prądu, którego potrzeba znacznie więcej, aby zagotować wodę.

Kamień może też doprowadzić do przegrzewania się pewnych elementów czajnika. Po krótkim czasie jedna z części może ulec zepsuciu. Czajnik elektryczny może ulec zapchaniu, gdy kamień osadzi się na cienkich przewodach lub filtrach. Z tego też powodu warto go usuwać, aby nie spowodowało to dodatkowych kosztów wymiany elementów.

Jak zapobiegać osadzaniu się kamienia

Choć jest kruchy, to jego usuwanie bez specjalnych preparatów, środków jest uciążliwe. Specjaliści uważają, że pojawienia się okruchów węglanów w potrawach, napojach i w wodzie gotowanej nie zmienia smaku. Bardziej należałoby się skupić na tym, że powoduje straty energii cieplnej, niedogrzanie lub przegrzanie przekroju danej części. Czajnik elektryczny może stać się z tego powodu niestabilnym, a koniec końców będzie wymagał wymiany na nowy egzemplarz. Gwarancja nie obejmuje niedbałości związanej z nie usunięciem osadu.

Co zapobiega powstawaniu kamienia? W sklepach odnajdziemy zmiękczacze wody lub środki odpowiadające za demineralizację. Najczęściej jednak stosuje się domowe sposoby usuwania osadu. Za pomocą octu, kwasku cytrynowego, Coca Coli, sody oczyszczonej, a nawet obierków ziemniaków istnieje szansa na poradzenie sobie z nieprzyjemnymi naleciałościami wewnątrz czajnika lub w okolicach grzałki. Czajnik elektryczny z regularnie usuwanym kamieniem może posłużyć nam przez wiele lat.