Okazje,  Tradycja,  Wino

Każda okazja jest dobra, by napić się wina!

Wino jest napojem przez wielu uznawanym za luksusowy. Alkohol ten spożywamy zarówno w towarzystwie, jak i w samotności, a z lampką czerwonego wina wygląda się po prostu seksownie. Napój ten najczęściej kojarzy się z kobiecością, mimo że spożywają go również mężczyźni. Jednak w naszej kulturze utrwalił się obraz kobiety z lampką wina w dłoni, a mężczyznę najczęściej kojarzymy z kuflem piwa lub szklaneczką whisky. Każda okazja jest dobra, by napić się wina. Kiedy więc sięgamy po ten trunek najczęściej?

Obiad w wytrawnym towarzystwie

Przyjęło się sądzić, że do obiadu wino spożywają najczęściej Francuzi. Idąc ich śladem, również inne narody, w tym Polacy, coraz częściej dobierają wino do obiadu. Warto jednak pamiętać, że dopuszczalna ilość alkoholu w wydychanym powietrzu wśród francuskich kierowców wynosi 0,5 promila, a więc o 0,3 promila więcej niż w Polsce. Ze względu na obawy przed przekroczeniem dozwolonej ilości alkoholu, wielu polskich kierowców spożywa wino do obiadu głównie w czasie urlopu i to najczęściej w restauracjach. Jeśli już decydujemy się na dołączenie wina do naszego menu obiadowego, warto pamiętać o tym, by było to wino lekkie, najlepiej wytrawne, takie jak Chardonnay. Podając słodkie lub półsłodkie wino do obfitego obiadu, niemal na pewno będziecie czuli się źle. Wybór wina uzależniony jest również od rodzaju podawanej potrawy, a więc inne wino podamy do potrawy mięsnej, a inne do potraw słonych czy deserów. Aby odpowiednio dobrać wino, warto korzystać z pomocy ekspertów, na przykład sugerując się listą przygotowaną przez Marco Ghia, szefa Warszawskiej Akademii Kulinarnej Whirlpool, która jest dostępna na wielu stronach poświęconych winiarstwu.

Romantyczna kolacja tylko z winem

Nie sposób wyobrazić sobie romantyczną kolację dla dwojga bez wina. Warto zorientować się, jakie wino preferuje partnerka lub partner, lub przygotować kilka butelek. Może to być wino białe, czerwone lub różowe. Z romantyczną kolacją najbardziej kojarzy się wino czerwone, które rozbudza namiętność i doskonale pasuje do potraw z czerwonego mięsa, a także makaronów w sosie pomidorowym i pieczeni. Jeśli jednak wolicie wino białe, podajcie do niego makaron w białym sosie, delikatny drób, owoce morza lub sałatkę. Tak jak w przypadku obiadu, należy pamiętać o tym, by wino było wytrawne lub półwytrawne. Dzięki temu unikniecie szybkiego przesycenia i złego samopoczucia. Romantyczna kolacja jest również doskonałą okazją, by wyciągnąć balony do wina z dojrzewającym trunkiem i spróbować wina własnego wyrobu. Oczywiście pod warunkiem, że wcześniej pomyśleliście o tym, by je przygotować. Nic tak nie zachwyci kubków smakowych twojej wybranki, jak własnoręcznie przygotowane wino.

Spotkanie z przyjaciółkami

Czy wieczorne spotkanie u jednej z przyjaciółek może się odbyć bez butelki wina? Nie ma takiej opcji! Z pewnością nie spotykacie się codziennie, a więc jeśli udało wam się ustalić termin spotkania, trzeba to jakoś uczcić. Świeże plotki najlepiej smakują w towarzystwie pysznego wina. Może to być pyszne wino własnego wyrobu lub butelka ulubionego trunku. Na wieczór z przyjaciółkami możesz wreszcie wybrać ulubione wino słodkie lub półsłodkie.