Akcesoria kuchenne,  Wyposażenie,  Zmywarki

Krótka historia zmywarki

W dzisiejszych czasach zmywarka jest jednym z najpopularniejszych urządzeń kuchennych. Zaraz po różnych typach kuchenek i lodówce. Jest to tak wygodne urządzenie, że coraz rzadziej spotyka się domy, w których nie ma zmywarki. Trudno sobie wyobrazić, że kiedyś brudne naczynia szorowało się piaskiem i solą.

Początki

Historia zmywarki rozpoczyna się w 1805 roku. Skonstruowano wtedy pierwszy model urządzenia, który można uznać za prototyp sprzętu samodzielnie zmywającego naczynia. Za matkę tego wynalazku uważa się Josephine Cochrane. Była ona kobietą bardzo zamożną i początkowo nie zawracała sobie głowy brudnymi naczyniami. Niestety, nie była zadowolona z pracy swojej służby, która regularnie tłukła lub szczerbiła jej ceną porcelanę. Żeby temu zapobiec, pomysłowa Josephine Cochrane postanowiła skonstruować specjalne urządzenie myjące. W 1886 roku wynalazła urządzenie będące inspiracją dla nowoczesnych modeli zmywarek.

W latach dwudziestych XX wieku, wraz z coraz lepszym dostępem do bieżącej wody w domach, pojawiły się modele zmywarek podłączone na stałe do instalacji wodociągowej. Pojawiało się również coraz więcej środków myjących, które ułatwiały czyszczenie naczyń. To wtedy William Howard Livens wymyślił urządzenie o konstrukcji bardzo zbliżonej do współczesnej zmywarki.

W początkach swojego istnienia zmywarki do naczyń wyróżniały się prostą konstrukcją i na tyle wysoką ceną, że mogli sobie na nią pozwolić tylko nieliczni. Dopiero w latach 70-tych XX wieku w zachodniej Europie i Stanach Zjednoczonych pojawiły się pierwsze modele zmywarek używane w domach.

Zmywarka współcześnie

Obecnie zmywarki są powszechnie dostępne w sprzedaży i cieszą się dużą popularnością. Naczynia są myte pod ciśnieniem wody o zróżnicowanej temperaturze – zarówno zimnej, jak i ciepłej. Po umyciu i nabłyszczeniu naczynia są ogrzewane i suszone. Nie wszystkie naczynia mogą być myte w zmywarce, np. ręcznie malowany talerz, kryształowy wazon, czy patelnia aluminiowa.

Jak pokazuje doświadczenie, nawet najnowocześniejsze modele tych urządzeń nie zawsze gwarantują nieskazitelną czystość naczyń. Co ciekawe, wszystkie dostępne na rynku zmywarki wykorzystują ten sam mechanizm wykorzystywany niezmiennie od momentu powstania pierwszego modelu, czyli od niemal 150 lat.

Zasada działania zmywarki opiera się na krążącej w obiegu wodzie, która w zależności od wybranego programu zmienia swoją temperaturę. Za pomocą tryskającej wody z powierzchni naczyń usuwany jest tłuszcz, brud i resztki jedzenia.

Zmywarki do naczyń dostępne w sprzedaży oszczędzają mnóstwo czasu i są bardzo poręcznym rozwiązaniem, jednak wciąż nie są doskonałe. W 2012 roku Fundacja Pro–Test przeanalizowała 20 modeli najpopularniejszych zmywarek. Test wykazał, że co druga zmywarka nie zasłużyła na ocenę dobrą. Najczęściej urządzenia nie dawały gwarancji perfekcyjnej czystości naczyń i konieczne było ich płukanie przez włożeniem do zmywarki.

Jeden z producentów stworzył metodę czyszczenia za pomocą ściany wody, która może z czasem wyprzeć powszechnie stosowane w zmywarkach śmigło rozprowadzające wodę. Ma to spowodować, że podczas zmywania woda dotrze do wszystkich zakamarków zmywarki. Czy to rozwiązanie się sprawdzi? Czas pokaże.