Chodzież,  Kuchnia,  Obiad

Kuchnia – serce domu.

Zapach mojego dzieciństwa, zapach mojego domu… – klimat, który żyje we wspomnieniach

Kuchnia jest takim miejscem w domu, które skupia mieszkańców. Ich drogi się tam krzyżują, chociażby przy porannym zamęcie z przygotowaniem kanapek i parzeniem kawy. To obszar, gdzie filiżanki Chodzież i ceramika Chodzież znajdują swoje stałe miejsce i sprawiają, że nabiera ono ponadczasowości. Kuchnia z jadalnią jest dobrym rozwiązaniem, gdyż staje się miejscem spotkań rodzinnych i towarzyskich. Przy wspólnym stole mogą skupiając się osoby, które nie tylko mogą razem zjeść, ale i porozmawiać i zacieśniać więzi. Któż z nas nie pamięta kuchni z domu rodzinnego? Krzątająca się w nim mama, zapach ulubionych potraw, brzęk talerzy i ogromne apetyty na… wspólnie spędzane chwile. To przy kuchennym stole zazwyczaj spotyka się rodzina. Syndromem dzisiejszych czasów jest pośpiech i brak czasu na pielęgnowanie relacji. To właśnie posiłki są okazją do spotkań, wymiany zdań i omówienia rodzinnych spraw. Dzięki temu kuchnia staje się sercem domu.

To w niej powstają aromaty, które nie tylko pobudzają nasze nozdrza ale także i kształtują wspomnienia.

Oby każdy umiał stworzyć taki dom, który będzie miał swój wyjątkowy klimat i zapach. Taki dom, do którego będą ciągnąć dorosłe już dzieci i wspominać, że to w tej oazie bezpieczeństwa i miłości powstały niezwykłe historie i zdarzenia. To naprawdę ogromny sukces. Wielka rola rodzica stworzyć optymalne warunki dla swoich dzieci. To kształtuje potem myślenie o domu i rodzinie i przenosi się na kolejne pokolenia. Miło jest o poranku spotkać się w kuchni pachnącej jajecznicą i aromatem kawy. Tak kształtują się wspomnienia. Najważniejszym miejscem w kuchni lub jadalni będzie stół, który zapewni miejsce do wspólnych posiłków. To też będzie to miejsce, które skupi najbliższych w okresie świąt.

Rodzinna atmosfera sprawia, że posiłki smakują lepiej.

Dlaczego to takie ważne? Robienie czegoś wspólnie zacieśnia więzi, pielęgnuje relacje. Warto pamiętać, że człowiek jest istotą społeczną i żyje wśród ludzi. Jego relacje zaczynają się kształtować właśnie w rodzinie. Potem to się przenosi na inne płaszczyzny. Przenosi się też na relacje zawodowe, na tworzenie związków. Dlatego pamiętajmy, że warto pielęgnować i kultywować rodzinność. Dzieci może początkowo tego nie dostrzegają, ale na pewno jest to ich potrzebą. Zauważą to jako dorośli ludzie. Jakie to było piękne i znaczące. Warto także włączać dzieci w obowiązki kuchenne. Może to być pomoc w przyrządzaniu posiłków, nakrywanie stołu czy robienie zakupów. To kształtuje właściwe spojrzenie na współpracę. Podział ról daje poczucie sprawiedliwości i rozłożenia obowiązków. To uczy tego, że nie musi być tak, iż jedna osoba wszystko robi a reszta czeka na efekty. Dziecko włączone w życie rodzinne i obowiązki związane z prowadzeniem domu zrozumie jak ciężko jest prowadzić dom i doceni efekty pracy. Pamiętajmy, że dzieciństwo rzutuje na dorosłości. Kształtowanie właściwych postaw i wspomnień daje pewność, iż człowiek rozwija się zgodnie z założonymi normami. Nie będxzie odcuwał żadnego barku, ani nie będzie miał niezaspokojonych podstawowych potrzeb.