Przepisy,  Wyposażenie

Kupujemy dobre wino

Czy stoisz czasem przed półką sklepową i zastanawiasz się jak wybrać dobre wino? Od dziś to nie będzie już Twój problem. Nauczymy Cię jak rozpoznawać wino dobrej jakości.

Zwyczaje Polaków

Badania instytutu badawczego Millward Brown wykazały, że Polacy są teoretycznie skłonni zapłacić za dobre wino wysoką cenę, ale ostatecznie blisko połowa ankietowanych wybiera wina kosztujące maksymalnie 30 zł za butelkę. Za najlepsze uważamy wina hiszpańskie, francuskie i włoskie. Wolimy wina półsłodkie lub słodkie.

Wiedza statystycznego Polaka na temat wina jest niestety bardzo skąpa. Czy wiesz na przykład, że białe wino produkuje się poprzez fermentowanie samego soku z winogron? Czerwone wino z kolei uzyskuje się poprzez fermentowanie soku razem z pestkami i skórkami, w których znajdują się barwniki.

Co warto wiedzieć wybierając wino?

Po pierwsze, jak z każdym produktem w sklepie, warto czytać etykiety. Istotną informacją jest na przykład miejsce pochodzenia i rozlewania wina. Dobrze, jeśli będzie rozlewane w winnicy, z której pochodzi. Niestety, tanie wina wysyłane są do różnych krajów Europy w wielkich cysternach, co negatywnie wpływa na ich jakość.

Po drugie, im więcej procent alkoholu w winie, tym powinno być lepiej smakować. Zazwyczaj jest tak, że ze winogron o niskiej jakości produkowane są słabsze procentowo wina o mniej atrakcyjnym aromacie.

Po trzecie, przyjrzyj się butelce. Im głębsze denko i grubsze ścianki butelki, tym większa szansa, że masz przed sobą dobrej jakości wino. Pamiętaj, że butelka chroni wino przed światłem i temperaturą. Solidna butelka może dobrze świadczyć o jej zawartości.

Co ciekawe, nie ma większego znaczenia, czy butelka ma korek czy zakrętkę. Nie świadczy to o jakości wina. Zakrętka całkowicie odcina dostęp powietrza do wina, a butelki z naturalnym korkiem wymagają szczególnych warunków przechowywania.

Czym kierować się przy wyborze wina?

Większość znawców wina uważa, że najlepszym drogowskazem powinien być nasz gust i smak. Wino dobierajmy zawsze do dania głównego lub dominującego składnika spożywanego posiłku. Jeżeli jednym ze składników potrawy lub jej sosu jest wino, w kieliszkach  koniecznie powinien pojawić się ten sam gatunek.

Warto wiedzieć, że kolory win stanowią dla nas pewną podpowiedź. Czerwone trunki serwujmy do czerwonych mięs, z kolei białe – do ryb i drobiu. Wina, podobnie jak posiłki, podajemy w kolejności od najlżejszych do najcięższych. Najpierw na stole powinno pojawić się wino wytrawne, później słodkie.

Gdy na stole pojawia patelnia nierdzewna z potrawami kuchni regionalnej, to warto zadbać również o lokalne wino. Do tłustych dań warto zaserwować wino o większej zawartości alkoholu, ponieważ ułatwia to ich trawienie. Z kolei miłośnicy pikantnej kuchni powinni podawać wyraziste wina o intensywnym aromacie.

O czym warto pamiętać?

Warto wiedzieć, że istnieją potrawy, które nie powinny być podawane z winem. Nie podaje się tego trunku do takich owoców jak melony czy awokado. Nie serwuje się też wina do zup, jajek i szpinaku, w połączeniu z nimi nabiera ono metalicznego posmaku.

Gdy dopasujemy już wino do potrawy, to pamiętajmy o tym, że trzeba je podać na stół w odpowiedniej temperaturze. Szczegółowe informacje o sposobie serwowania trunku można znaleźć na etykiecie butelki.