Dobre garnki,  Garnki,  Garnki do gotowania

Luksusowe garnki – czy w ogóle istnieją?

Tradycyjne emaliowane garnki czy nowoczesne naczynia wykonane ze stali nierdzewnej nie budzą w nikim zdziwienia, są bowiem wykorzystywane w niemal każdej kuchni. Jednak szeroka oferta garnków sprawia, że nie musisz wybierać wyłącznie pomiędzy tymi dwoma typami garnków: możesz zapoznać się również z innymi propozycjami i wybrać tę, która najlepiej odpowiada Twoim oczekiwaniom.

Droższe garnki wcale nie muszą oznaczać luksusu.

Świetnym przykładem mogą być tutaj garnki wykonane z żeliwa, dla wielu osób kojarzące się raczej z wiejską chałupą niż z nowoczesnym wnętrzem. Są one jednak warte swojej ceny i udowadniają, że garnki do wszystkiego naprawdę mogą istnieć. Taki zakup to duża inwestycja, jednak trudno nazwać ją pieniędzmi wydanymi na luksus. Z kolei nowoczesne garnki ze szkła charakteryzuje dość wysoka cena, jednak są one preferowane przede wszystkim przez osoby uczulone na któryś z pierwiastków występujących w zwykłych garnkach. Jeśli garnki są dla Ciebie nie tylko praktycznymi akcesoriami do gotowania posiłków, ale również elementem wykończenia kuchni, możesz wybrać garnki do gotowania wykonane z miedzi. Są one cenione przez szefów kuchni wielu znanych restauracji na całym świecie.

Garnki miedziane bardzo dobrze przewodzą ciepło i szybko się rozgrzewają – są pod tym względem lepsze nawet od garnków aluminiowych. Ponadto nagrzewają się równomiernie: zarówno dno, jak i ścianki są ciepłe w podobnym czasie. Garnki miedziane doskonale utrzymują również ciepło, dlatego potrawa przygotowana wcześniej zachowa swoją temperaturę na dłużej. Ich cena mówi jednak sama za siebie: nie są to garnki dostępne w każdym sklepie. Aby skompletować cały zestaw musisz liczyć się z dużym wydatkiem, jednak ich piękny wygląd oraz duża funkcjonalność stanowią świetną rekompensatę. Warto wspomnieć również o wadze: garnki wykonane z miedzi są dosyć ciężkie, więc nie pokochają ich raczej osoby, które wolą uniknąć dźwigania. Garnki miedziane prezentują się wspaniale, dlatego jeśli zależy Ci na akcesoriach podkreślających designerską dekorację kuchni, postaw na garnki wykonane z miedzi. Jeżeli zdecydujesz się na modele bez specjalnej powłoki musisz również liczyć się z koniecznością wykonywania regularnych zabiegów pielęgnacyjnych. W przypadku garnków wykonanych z innych materiałów znaczenie ma przede wszystkim marka; pośród garnków ze stali czy żeliwa znajdują się zarówno te z wyższej półki, jak i zupełnie przeciętne. Niezależnie od tego, na jaki wariant się zdecydujesz, zadbaj o jednolitość: komplet idealnie dobranych garnków nie tylko zdobi wnętrze, ale również pozwala na wygodne przygotowywanie posiłków. Choć coraz częściej spotykamy się z ciekawymi kuchennymi gadżetami i rozwiązaniami, warto zapoznać się wcześniej z opiniami na dany temat. No i najważniejsze: nawet najdroższe garnki nie będą prezentowały się dobrze, jeśli nie będą odpowiednio traktowane. Przypalone resztki jedzenia, osmalenie czy pęknięcia sprawiają, że nawet wyjątkowo drogi garnek nie będzie wyglądał zbyt imponująco.