Jadalnia,  Kuchnia

Meble do jadalni – jak ją praktycznie urządzić

Jadalna to pomieszczenie, w którym wspólnie z najbliższymi spędzamy dużo czasu. Jej odpowiednie urządzenie ma więc z pewnością ogromne znaczenie. Myśląc o niej, w pierwszej kolejności staje nam przed oczami stół oraz krzesła – wszystko ustawione w centralnej części pomieszczenia. Przydatny może okazać się również odpowiedni kredens, w którym umieścimy wszystkie elementy wchodzące w skład naszej zastawy.

Jaki stół wybrać do jadalni?

Przy wyborze stołu warto wziąć pod uwagę rozmiar pomieszczenia oraz fakt czy mamy w zwyczaju przyjmować gości. Stół powinien być odpowiedniej wielkości do użytkowania na co dzień przez domowników oraz w miarę potrzeb również dawać możliwość rozłożenia, gdy spodziewamy się gości. W przypadku rozległych pomieszczeń jadalnianych sprawdzi się naprawdę duży stół, wygodnie będzie można przy nim usiąść, nie będzie konieczności rozkładania go na przyjęcie gości, jednak musimy mieć na to miejsce. Przy mniejszych przestrzeniach warto postawić na opcję rozkładaną, która jest niezwykle praktyczna.

Krzesła do jadalni

Ich ilość jest najczęściej zależna od wielkości stołu i ilości domowników. Najczęściej jest ich od 4 do 8. Jeśli jednak mamy możliwość ich przechowywania i często przyjmujemy gości, warto wyposażyć się w nieco większa ich ilość, którą łatwo dostawimy po rozłożeniu stołu i każdy będzie miał możliwość wygodnie usiąść i zjeść posiłek.

Kredens do jadalni

Jest to mebel, który służy do przechowywania naczyń, które są niezbędne w jadalni. Talerze, filiżanki, sztućce, cukierniczka, dzbanki i inne. Dzięki zlokalizowaniu ich w tym pomieszczeniu zawsze z łatwością zarówno my, jak i nasze dzieci nakryjemy do stołu. Jest to rozwiązanie bardzo praktyczne i wygodne. Wiele kredensów, tych starszych, stylowych posiada przeszklone drzwiczki, za którymi równo układa się naczynia, w szufladach znajdujących się poniżej przechowuje się sztućce.

Na co jeszcze jest miejsce w wystroju naszej jadalni?

Istotny jest tu rozkład pomieszczenia i jego ustawność. Przykładowo na pustej ścianie możemy umieścić obraz lub fototapetę. Ciekawym elementem dekoracyjnym, który nadaje pomieszczeniu charakteru, jest również żyrandol. Powinien on zawisnąć bezpośrednio nad stołem, w jego centralnej części, tak aby całość została oświetlona. Koniecznie należy uważać, aby lampy nie powiesić nadmiernie nisko, nie może ona uniemożliwiać rozmowy przy stole, a zbyt dużym żyrandolem możemy zamknąć i zmniejszyć przestrzeń.

Jadalnia to miejsce, w którym spożywamy posiłki na co dzień i od święta, miejsce spotkań z rodziną i bliskimi. Warto zadbać o przytulność tego pomieszczenia i przyjazny klimat. Istotna będzie również kolorystyka, gdyż kolory, jakimi się otaczamy, bardzo silnie na nas oddziałują. Jaki wybrać do jadalni? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jednak warto być ostrożnym, jeśli chodzi o barwy intensywne i ciemne. Czerwień w dużej ilość również może być niewskazana, gdyż pobudza apetyt i prawdopodobnie wówczas nasze posiłki będą bardziej obfite, co nie koniecznie musi być nam na rękę.