Cukier,  Cukiernica

Naczynia do serwowania – ważny element w każdym domu

Mimo iż wokół nas nieustannie zachodzą zmiany i nie okłamujmy się, ale coraz więcej osób na organizację rodzinnych uroczystości wybiera restaurację, to elementy zastawy stołowej są niezbędne w każdym domu. Nawet u zwolenników jedzenia poza domem zdarzą się sytuację przyjmowania gości. Może to być jedna lub dwie osoby, jednak i w takich sytuacjach musimy mieć w czym zaserwować kawę czy herbatę, śmietankę i cukier. W związku z tym skomponowanie własnego zestawy naczyń do serwowania będzie szczególnie istotne.

Co wchodzi w skład niezbędnych naczyń?

Gdy zaczniemy się zastanawiać, co będzie nam potrzebne, z pewnością szybko stworzymy własną listę. Wystarczy przypomnieć sobie jakie naczynia były w użyciu, gdy nasze mamy i babcie przygotowywały uroczystości, na pewno w nich pomagaliśmy, bo nikogo nie mogło to ominąć, więc co wówczas stawialiśmy na stole?

Zastawa stołowa, czyli talerze płaskie i głębokie, do tego bulionówki – to z pewnością podstawa. W ofercie sklepów znajdziemy zestawy dla 6,12 lub 24 osób. Ilość dobieramy do tego, jak wielu gości spodziewamy się w swoim domu. Kolejnymi elementami są cukierniczki, maselnice, sosjerki, patery, półmiski, dzbanki, karafki, salaterki i miski, mleczniki, naczynia wyposażone w podgrzewacze, czarki, tace, wazy i inne.

Oczywiście wybrana przez nas zastawa naczyń do serwowania nie musi składać się ze wszystkich tych elementów. Powyższa lista stanowi ogólny przekrój tego, co możemy nabyć i co jest wykorzystywane w różnych domach. Z pewnością dla osoby, która gości przyjmuje sporadycznie, odpowiedni będzie bardziej okrojony zestaw. Warto jednak dobrać filiżanki lub kubki do talerzy, aby zastawa tworzyła całość. Jednym z podstawowych elementów będzie cukierniczka, nawet jeśli gorące napoje pijemy bez cukru, to nasi goście nie koniecznie i warto, aby taka dopasowana do filiżanek czekała w szafce.

Nakrywanie do stołu

Talerze ustawiamy jeden na drugim w kolejności od góry, w jakiej podawane będą dania. Sztućce umieszcza się odpowiednio po bokach i na górze. Dodatkowe elementy, takie jak wazy z zupą, maselniczka, cukiernica, sosjerki i miseczki będą równomiernie rozstawione na stole. Z całą pewnością na naszych gościach duże wrażenie zrobi odpowiednie dopasowanie wszystkich naczyń do siebie. Sprawimy wówczas, że nasz stół będzie wyglądał wyjątkowo elegancko, przy minimalnym wysiłku.

Okazjonalne spotkania

Jeśli goście pojawiają się w naszym domu sporadycznie i raczej stawiamy na kawę i ciasto, to z pewnością niezbędne będą nam takie elementy jak filiżanki ze spodkami, cukierniczki oraz półmiski na ciasto. Takie spotkanie może również być eleganckie i sprawiać wrażenie dopiętego na ostatni guzik. A wszystko to dzięki szykownym i pasującym do siebie elementom wchodzącym w skład naszych naczyń do serwowania.

Gdzie kupić naczynia do serwowania

Do wyboru mamy zarówno sklepy stacjonarne, jak i internetowe. W dzisiejszych czasach wyróżniający jest przede wszystkim ogromny wybór, który sprawia, że możemy dopasować naczynia do naszych upodobań oraz wystroju jadalni. W ten sposób niby przypadkowe elementy będą tworzyć spójną całość.