Duże garnki,  Garnki nierdzewne,  Gotowanie

Naczynia z powłoką ceramiczną – czy warto kupić?

Od dłuższego czasu coraz popularniejsze w sklepach i wśród kucharzy stają się naczynia z powłoką ceramiczną. Czy warto w nie zainwestować? Nie da się ukryć, że każdy garnek ceramiczny posiada szereg zalet, które sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na kupno całej serii naczyń tego gatunku. Przedstawiamy główne zalety garnków ceramicznych i doradzamy, jak należy o nie dbać, by jak najdłużej cieszyć się ich użytkowaniem.

 

Które garnki kupić?

 

Najlepszym zakupem będą garnki ceramiczne wykonane z silarganu – materiału będącego połączeniem stali i ceramiki. Wykonywany jest poprzez zapiekanie szlachetnego gatunku stali z warstwą ceramiczną w temperaturze 860 stopni, dzięki czemu scalają się one w wytrzymałe i higieniczne naczynie.

 

Silgranowy garnek ceramiczny jest odporny na wszelkie zarysowania oraz rysy. Nie jest także bardziej podatny obtłuczenia niż inne rodzaje garnków. Ewentualne pęknięcia na zewnętrznej strukturze, do jakich może dojść (na przykład przy upadku garnka z dużej wysokości) nie są groźne – są one powierzchowne i nie mają wpływu na strukturę garnka, ponieważ nie wnikają głęboko.

 

Garnek ceramiczny możemy dostać w dowolnym kształcie i kolorze. Na rynku znajdują się modele zarówno w barwach mocnej czerwieni, jak i spokojnego brązu. Bez problemu znajdziemy więc naczynia, które kolorystycznie będą pasować do naszej kuchni i zastawy.

 

Zwróćmy szczególną uwagę na dno naczynia, jeżeli dobieramy garnki pod kuchenkę indukcyjną. Muszą posiadać właściwości ferromagnetyczne – czyli przyciągające magnes. Tylko naczynia z takim dnem będą działać na naszej kuchence. Pamiętajmy także o doborze garnków o odpowiedniej średnicy – inaczej indukcja może nie wykryć naszego garnka.

 

Czyszczenie garnków ceramicznych

 

Zaraz po zakupie, należy zadbać o konserwację naczyń. Garnek ceramiczny powinien zostać naolejowany. W tym celu zależy go umyć delikatnymi detergentami, osuszyć i naoliwić. Wszelki nadmiar oleju zbieramy za pomocą papierowych ręczniczków.

 

Ze względu na nieprzywierającą powłokę, nie zaleca się wstawiania naczyń ceramicznych do zmywarki. Silne strumienie wody i mocne detergenty mogą ją uszkodzić, przez co potrawy zaczną przywierać do dna i garnek stanie się bezużyteczny. Z tego powodu zalecane jest ich mycie ręczne, za pomocą delikatnych gąbek i detergentów.

Garnek ceramiczny nie przepada za długotrwałym staniem w wodzie. Po użyciu lepiej go szybko umyć w ciepłej wodzie, niż zalewać dno celem odmoczenia resztek potrawy. Dobrze jest też wytrzeć naczynie po umyciu, zamiast zostawić je do osuszenia na suszarce. Wilgoć może doprowadzić do uszkodzeń garnka, na skutek wytrącania się kamienia.

 

Czy warto posiadać taki garnek?

 

Pozostaje kwestia pytania z tematu – czy faktycznie opłacalne jest kupowanie naczyń w powłoką ceramiczną. Jak w przypadku każdego doboru naczyń do kuchni, należy odpowiedzieć sobie na nie samodzielnie, analizując nasz sposób gotowania oraz wady i zalety.

 

Garnek ceramiczny na pewno nie będzie dobrym wyborem dla osób, które chcą gotować bez użycia tłuszczu. Wymagają one przynajmniej minimalnej jego ilości. Nie są to też naczynia tak długowieczne, jak ich żeliwne odpowiedniki, za to są dużo lżejsze, a przez to poręczniejsze.