Alkohol

Najdroższe wina świata

Coraz więcej osób kupuje balony do wina i postanawia rozpocząć samodzielną produkcję alkoholu do domowej degustacji. W ten sposób można uzyskać pyszny trunek znacznie taniej niż w sklepie. Jednak prawdziwi koneserzy, których nie zadowala domowe wino, szukają niesamowitych doznań smakowych, za które są w stanie zapłacić nawet kilkaset tysięcy dolarów! Sprawdź, jakie wina należą do najdroższych na świecie.

Screaming Eagle: Cabernet Sauvignon

„Krzyczący orzeł” z 1992 roku przeszedł do historii dzięki zawrotnej cenie, jaką osiągnął na aukcji charytatywnej zorganizowanej w 2000 roku. Sześciolitrowa butla została sprzedana za 500 tysięcy dolarów, czyli prawie 2 miliony złotych! Wino Screaming Eagle otrzymało od amerykańskich ekspertów 99 punktów na 100, co czyni je winem najwyższej jakości.

Domaine de la Romanee-Conti: Romanee-Conti Grand Cru

Wymieniane wśród najdroższych wino Romanee-Conti Grand Cru można mieć na własność już za około 17 tysięcy dolarów. Wysoka cena wina wiąże się z małą ilością plonów we francuskiej winnicy, z której pochodzi słynne wino. Zestaw trzech butelek Romanee-Conti Grand Cru z 1990 roku został sprzedany w 1996 roku na aukcji Sotheby’s w Londynie za kwotę 28,112 dolarów, czyli prawie 103 tysięcy złotych. Butelce z 2013 roku znana brytyjska krytyk wina Jancis Robinson, która doradza wybór trunków samej Królowej, przyznała notę 19/20.

Egon Muller: Scharzhofberger Riesling Trockenbeerenauslese

Niemieckie wino swoją wysoką cenę zawdzięcza temu, że nie jest produkowane regularnie. Ten wyjątkowy trunek od naszych zachodnich sąsiadów możemy nabyć już za około 39 tysięcy złotych, czyli o ponad połowę taniej niż Romanee-Conti Grand Cru. Na aukcjach internetowych można też znaleźć prawdziwe perełki, jak na przykład Egon Muller Scharzhofberger Riesling Trockenbeerenauslese z 1959 roku za 34,815 dolarów (ponad 127 tysięcy złotych). W przypadku tego wina zdecydowanie sprawdza się powiedzenie, że im starsze, tym lepsze.

Domaine Leroy: Musigny Grand Cru

Madame Leroy, która zarządza winnicą Domaine Leroy, potrafi wycenić swoje wina. Jej winnica z certyfikatem ECOCERT od lat produkuje wina biodynamiczne pochodzące z upraw, na których panują bardzo restrykcyjne zasady. W uprawach biodynamicznych ogromne znaczenie ma stosowanie wyłącznie naturalnych preparatów i drożdży, a także naturalnych źródeł energii oraz ekologicznych opakowań. Oprócz tego uprawy biodynamiczne odbywają się również w zgodzie z ruchem planet oraz fazami Księżyca. Biodynamiczne wino Musigny Grand Cru kosztuje średnio 27,978 złotych. Najdroższą butelkę wina wyprodukowaną w 2012 roku sprzedano za kwotę 10,684 funtów, czyli 51,325 złotych.

Domaine Leflaive: Montrachet Grand Cru

Za butelkę pysznego francuskiego wina Chardonnay z rejonu Burgundii zapłacimy około 25 tysięcy złotych. Z kolei najdroższe wino Montrachet Grand Cru pochodzi z 2014 roku i jest warte ponad 42,500 złotych. To wyjątkowe wino produkowane jest na niewielkiej powierzchni – uprawa obejmuje jedynie 0,0821 hektara regionu Le Montrachet.