Gotowanie,  Przepis,  Zdrowie

Nie taka straszna dieta bezglutenowa – co jeść?

Nietolerancja glutenu dotyka coraz więcej osób, jak grzyby po deszczu wyrastają więc blogi z przepisami na dania dla alergików i osób z celiakią. Co jednak, kiedy nie lubimy gotować, nie chcemy spędzać w kuchni dużo czasu, i potrzebujemy przepisów na szybkie dania, z których przygotowaniem poradzi sobie nawet przedszkolak? Wtedy warto sięgnąć po garnek na parze oraz nasz poradnik – poniżej radzimy jak gotować szybko, zdrowo i bezglutenowo.

 

Łatwe zupy bez glutenu

 

Wszelkie kremy od dzisiaj są naszymi przyjaciółmi. Zupy krem są lekkie, sycące i bardzo łatwo je przygotować, a większość z nich nie wymaga dodatku żadnych składników zawierających gluten. Aby zachować pełnię składników, nasze warzywa należy uparować, a w tym pomorze nam garnek na parze.

 

Najbardziej popularną zupą krem jest dyniowa. Aby ją zrobić wystarczy pokroić dynię i jedną marchewkę na duże kawałki, a następnie uparować je w garnku do gotowania na parze przez dwadzieścia minut. Następnie, jeszcze ciepłe, warzywa obieramy ze skórki (dynię koniecznie, marchewki nie musimy) i blendujemy z dodatkiem przyprawy lub pasty curry, wody (może być też bulion, upewnijmy się jednak czy ma odpowiedni skład), soli i pieprzu.

 

Inną prostą zupą krem jest groszkowa. Wystarczy uparować dwie szklanki groszku i dużego ziemniaka skrojonego w kostkę, przez około 15 minut. Tak samo jak poprzedni krem, blendujemy z dodatkiem przypraw i odrobiną wody. Doprawiamy do smaku solą, pieprzem, możemy też podkręcić ostrość zupy za pomocą płatków chilli.

 

Mięso nie zawiera glutenu

 

Pod warunkiem, że jest to świeże, nieprzetworzone mięso. Unikajmy wszelkich konserw mięsnych, wędlin – najczęściej zawierają zabójczy dla nas gluten. Lepiej samemu przygotować sobie wędliny. W tym celu duży kawałek schabu należy zmiękczyć za pomocą soli zmiękczającej mięso (uwaga – dokładnie umyjmy ręce po obtoczeniu mięsa, a najlepiej róbmy to w rękawiczkach!), a następnie obtoczmy w ulubionych przyprawach. Możemy też nafaszerować je suszonymi morelami lub śliwkami – upewnijmy się jednak czy na pewno nie zawierają glutenu. Tak przygotowany schab pieczemy w piekarniku przez godzinę do dwóch, zależnie od wagi.

Najlepiej jednak, dla naszego zdrowia, jeść delikatnie uparowany drób i ryby. Nie bójmy się braku smaku – odpowiednio ugotowane (do tego wykorzystajmy garnek do gotowania na parze) będzie soczyste i pełne smaku. Wcześniej jednak zamarynujmy je w oliwie z dodatkiem ziół i przypraw, a następnie parujmy do pełnego ugotowania. Im większy kawałek mięsa, tym więcej czasu będzie potrzebował i trudniej będzie się parował, warto więc pokroić je na małe kawałki.

 

Nie każde zboże zawiera gluten

 

To doskonała wiadomość, szczególnie dla fanów makaronu i porannych porcji muesli z mlekiem. Szukajmy w sklepach mąk i kasz z prosa lub gryki, płatków kukurydzianych, skrobi ryżowej. Popcorn, jako produkt wykonany z kukurydzy, także nie zawiera glutenu. Dla naszych maluchów wybierajmy kaszki ryżowe i kukurydziane. Fani owsianki powinni szukać wersji z owsem bezglutenowym – przed zakupem sprawdźmy jednak czy opakowanie jest oznaczone znakiem przekreślonego kłosa.