a to ciekawe!

Nie tylko recykling – co można zrobić z plastikowych butelek?

Według statystyk, rocznie na całym świecie produkuje się ponad dwieście tysięcy ton butelek plastikowych. Przy takiej “produkcji” śmieci, wielu z nas zapomina o ich recyklingu i najczęściej wyrzuca je do zbiorczego pojemnika na odpady. Szkoda, bo jest to naprawdę wdzięczny materiał do ponownego wykorzystania – na świecie rośnie liczba inicjatyw mających na celu zwiększenie długości życia butelek plastikowych. Wiele z nich jest nie tylko ekologiczna, ale także powoduje powstanie nowych, unikatowych rzeczy.

Dżinsy z recyklingu

Stare butelki plastikowe mogą zostać wykorzystane nawet w produkcji odzieży. Najlepiej pokazuje to przykład słynnej firmy Levis, która wzięła sobie za zadanie wyprodukowanie za ich pomocą spodni. Do powstania każdej pary zużywane jest co najmniej osiem nikomu już niepotrzebnych butelek.

Butelki plastikowe są najpierw sortowane kolorami, a później zostają przetworzone i zmielone na włókno poliestrowe. Następnie dodaje się do niego włókna bawełny by ostatecznie stworzyć z nich nowy materiał o nazwie denim. Niekoniecznie musi być ono wykorzystane do produkcji spodni – z powodzeniem można z niego wytworzyć wszelkie koszulki, bluzki, koszulki oraz torebki. Kilka butelek, a tyle możliwości!

Ogródek z recyklingu

Ze względu na swoje właściwości, butelki plastikowe są wdzięcznym materiałem do stworzenia doniczek na zioła. Plastik jest przezroczysty, wytrzymały i odporny na uszkodzenia, więc doskonale się sprawdzi w nowej roli. Aby stworzyć stylową doniczkę na roślinki najpierw usuwamy wszelkie etykiety z naszej butelki. Następnie ostrożnie odcinamy nożyczkami górną część z zakrętką i robimy dziurki na dnie, które posłużą jako odpływ dla nadmiaru wody. Nasza doniczka jest już gotowa – możemy jednak udekorować ją z pomocą farb, brokatu lub ozdobnych naklejek.

Butelki plastikowe mogą nam posłużyć nie tylko jako doniczki – wcześniej odciętą, górną część opakowania możemy wykorzystać jako mini szklarnię dla dopiero kiełkujących roślin. W przypadku nieco większych roślin możemy zastosować denka butelki, które ochronią nasze pędy przed działaniem szkodliwych czynników atmosferycznych, jak chociażby grad, a nawet przed mrozem.

Elementy wystroju

Wielu alternatywnych artystów, szukających bardziej ekologicznych rozwiązań do tworzenia swoich prac, używa starych butelek plastikowych. Z ich pomocą powstają klosze i żyrandole, które dają nastrojowe światło, organizery, zastawa stołowa, a nawet całe meble. Świetnym przykładem jest tutaj znane przedsiębiorstwo, IKEA. Ich seria mebli Kungsbacka ma fronty wykonane z butelek plastikowych z recyklingu. Efekt jest praktyczny, ale też elegancki i ponadczasowy.

Internet pęka w szwach od pomysłów na nadanie drugiego życia naszym śmieciom. Nasze dzieci na pewno będą zachwycone pomysłem na zrobienie karmnika dla ptaków. Do jego wykonania potrzebujemy dwulitrowej butelki z plastiku, podstawki, haczyka, wkrętu, pary kombinerek i gwoździa. Na początek wypalamy trzy otwory w plastiku z pomocą rozgrzanego gwoździa – jeden na środku dna, drugi na środku podstawki, a ostatni w plastikowej nakrętce. Nożykiem wycinamy dwa otwory z nóżkach butelki. Podstawkę przykręcamy do butelki wkrętami. Na koniec montujemy haczyk w nakrętce – posłuży on do powieszenia karmnika.