Za każdym razem, gdy zalewamy gorącą wodą nasz czajnik do herbaty, wyruszamy w podróż po niezmierzonym świecie herbacianych aromatów. Możemy podążać utartymi już szlakami lub odważyć się i spróbować mniej popularnych propozycji. Nie wszystkie z pewnością przypadną Ci do gustu, ale jak mawiają Rosjanie „kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana”!
Herbata rozkwitająca (kwitnąca)
Ta wyjątkowa herbata na świecie znana jest pod nazwą blooming tea i bywa nazywana również herbatą artystyczną. To zupełnie wyjątkowa propozycja, dla której warto zaopatrzyć się w odpowiedni szklany czajniczek do herbaty lub przezroczystą filiżankę. Oprócz znanych walorów odżywczych zielonej herbaty ta propozycja nasyci także drzemiącego w Tobie artystę. W trakcie parzenia otulające kulę liście otwierają się i dosłownie na naszych oczach powoli „zakwita” ukryty w nich kwiat. Niekiedy rozchylające się powoli liście ukazują całą kompozycję kwiatową, która tworzy zapierające dech ruchome obrazy. Smak tej herbaty również jest wyjątkowy, ponieważ do jej produkcji używa się wyłącznie liści z wiosennych zbiorów (długich i świeżych), a herbaciane kule zwija się ręcznie tradycyjną chińską metodą.
Herbata ekologiczna
W porównaniu z wielowiekową tradycją uprawiania herbaty to stosunkowo nowa propozycja, która powstała z myślą o rosnącym rynku konsumentów ceniących naturalne produkty. Produkcja herbaty uprawianej zgodnie z ekologicznymi regułami jest skomplikowana i podlegają ścisłej kontroli. Na takich plantacjach powstają wyjątkowej jakości herbaty cenione przez konsumentów na całym świecie (również tych, mieszkających w Buckingham Palace).
Herbata ciemna (China Hei Cha, Dark Tea)
To mało znana i stosunkowo nowa na naszym rynku herbaty propozycja. Ten gatunek posiada własne standardy i smaki. Ma niezwykłe właściwości zdrowotne, podobno silniejsze niż popularna Pu-erh, które zawdzięcza podwójnej fermentacji. W Chinach nazywana jest herbatą życia.
Lapsang Souchong (herbata wędzona lub dymna)
Jest pierwszą w historii czarną herbatą, a swój oryginalny smak i aromat zawdzięcza wędzeniu w dymie z drzewa sosnowego lub cedrowego. To żywiczne drewno nadaje jej tak nietypowy charakterystyczny bukiet. Nawet niedoświadczeni herbaciarze z łatwością odróżnią ją od innych gatunków herbat. Jej aromat bywa określany jak prawdziwie męski, gdyż jeden z jej entuzjastów – Winston Churchill – porównał ją do smaku pośredniego pomiędzy cygarem a whiskey. Podobno powstała przypadkiem i nie zachwyciła Chińczyków swym aromatem.
Herbata prasowana
Taka postać herbaty znana jest już od początków naszej ery i przez pewien czas służyła nawet za środek płatniczy. Dawniej wytwarzana była z pyłu herbacianego, ale współcześnie produkuje się ją również z całych lub łamanych liści różnych gatunków herbat. Prasowana jest hydraulicznie na kształt płytek, małych kostek, kulek, miseczek lub gniazd.
Herbata mrożona
Pomysł podawania herbaty w tej formie zrodził się z rozpaczliwej próby zainteresowania Amerykanów czarną indyjską herbatą. W 1904 r. podczas światowych targów w St. Louis upalny dzień odstraszał preferujących kawę i zieloną herbatę mieszkańców Nowego Świata. Zrozpaczony Anglik Richard Blechynden postanowił rozlać gotowy napar do szklanek z lodem. Tak narodził się ulubiony napój herbaciany Amerykanów.