trendy

Oprawa alkoholu jest tak ważna jak sam trunek – wybieramy butelki szklane

Wielu producentów, czy to domowych amatorów czy poważnych, dużych producentów, uważa, że liczy się produkt, bo dobry obroni się sam i nie będzie potrzebował dodatkowej reklamy ani oprawy. To niestety powszechny błąd – często widać to na półkach sklepów, kiedy poszukujemy butelki z trunkiem na wyjątkową okazję. Notorycznie widać, że producenci nie przemyśleli kwestii marketingowych, a opakowanie ich alkoholu bardziej odstrasza potencjalnych konsumentów niż zachęca do zakupu. Wybór odpowiednich butelek (a wraz z nimi – etykiet) jest naprawdę istotny i nie pozwólmy sobie na myślenie, że jest inaczej.

Nie tak oczywiste kwestie marketingowe

Chciałoby się powiedzieć, że reklama, znana od czasów najdawniejszych, powinna być rzeczą oczywistą dla każdego szanującego się wytwórcy. Niestety – ciągle o niej zapominamy, skupiając się na procesach warzenia piwa, produkcji wina czy cydru. Z jednej strony nie chcemy, by nasz produkt, jak przysłowiowa książka, był oceniany po okładce, ale jednak to ona (a w tej sytuacji – nasza butelka) może zadecydować o naszym zaistnieniu w barkach koneserów.

Poza wyborem butelki, poszukajmy zdolnego grafika, najlepiej z doświadczeniem w branży reklamowej. Będzie najlepszym specjalistą do wymyślenia i narysowania idealnej etykiety dla naszego trunku. Dobrze więc, by miał pojęcie o teorii koloru i jego oddziaływaniu na potrzeby klienta, a jego portfolio broniło się oryginalnymi, zapadającymi w pamięć pracami. Pamiętajmy – im bardziej całość opakowania zapadnie klientowi w pamięć, tym większa szansa, że po zagustowaniu w naszym trunku, powróci po niego ponownie.

Jakie butelki szklane na jaki alkohol?

Szukając odpowiednich opakowań dla naszego trunku, zwróćmy uwagę najpierw na jego charakter. Alkohole takie jak piwo, cydr czy wina musujące charakteryzują się dużą zawartością dwutlenku węgla, toteż będą wymagały, aby wykonane dla nich butelki szklane były ze wzmocnionego szkła, koniecznie odpornego na ciśnienie. W innym wypadku, nasz produkt bardzo szybko może się zamienić w kałużę pełną drobnego szkła.

Wiele alkoholi wymaga także, aby ich butelki szklane były wykonane z ciemnego, mało przezroczystego szkła. Jest to spowodowane ich wrażliwością na światło słoneczne – pod jego wpływem mogą całkowicie zmienić swoje właściwości, takie jak barwa czy smak. Do tego rodzaju trunków, jak chociażby win, niektórych nalewek, miodów pitnych oraz smakowych wódek, decydujmy się na butelki szklane o barwie zielonej lub brązowej. Skutecznie uchronią nasz produkt przed ewentualnym zepsuciem.

Wielkość ma znaczenie

Szukając odpowiednich butelek na nasze alkohole, bierzmy pod uwagę takie kwestie, jak ich wysokość i pojemność. Zbyt duża butelka może odstraszyć klientów, szukających wina do wypicia podczas romantycznej kolacji we dwoje, za to za mała będzie za to odstraszać klientów poszukujących alkoholu na imprezę w kilka osób. Pamiętajmy też o takich oczywistościach, jak standardowe wymiary domowych barków – zbyt wysokie butelki mogą się do nich nie zmieścić, problem może stanowić również ich schłodzenie w lodówce.