Kuchnia,  Patelnia do pieczenia

Patelnia do pieczenia

Wydawać by się mogło, że patelnia przeznaczona jest do smażenia, podduszania i ogólnie rzecz biorąc do przygotowywania potraw na kuchence, a nie w piekarniku. I wszystko się zgadza, jeżeli mówimy o tradycyjnej, klasycznej patelni. Jednak jakiś czas temu na rynku pojawiły się nowoczesne patelnie z możliwością zapiekania i używania jej w piekarniku. Jest ona bardzo praktyczna, trwała i jeśli wejdziemy w jej posiadanie, to na pewno stwierdzimy, że był to zakup trafiony w dziesiątkę… A jeśli po raz pierwszy słyszysz o takim wynalazku i chciałabyś poznać więcej szczegółów na jego temat to zapraszamy do lektury.

 

Na wstępie należy zaznaczyć, że nie każdą patelnię można włożyć do piekarnika, a jedynie taką, która została wyprodukowana z myślą o takim zastosowaniu. Dzięki temu jest ona dostosowana do wysokich temperatur i nie ma ryzyka, że w trakcie zapiekania wydarzy się coś niepożądanego. 

Rodzaje patelni do piekarnika

Bardzo popularne są patelnie aluminiowe do piekarnika, jednak musimy pamiętać, że możemy je nagrzewać jedynie do temperatury 180 stopni. Wyższa temperatura może je zniszczyć, dlatego lepiej jest nie ryzykować. Jeżeli zależy nam na większej obróbce cieplnej, wtedy możemy się zdecydować na zakup patelni żeliwnej do piekarnika, która wytrzymuje temperaturę 220 stopni. Jeżeli będziemy właściwie dbać o taką patelnie, a więc nie będziemy używać detergentów i będziemy ją starannie osuszać zaraz po umyciu, to mamy pewność, że posłuży nam przez wiele lat. Natomiast najbardziej wytrzymałe są patelnie stalowe, które można włożyć do piekarnika nagrzanego nawet do 260 stopni. Ich dodatkową zaletą jest to, że można je myć w zmywarce.

 

Nowoczesna patelnia z termoobiegiem

Patelnią, którą doceni każda gospodyni domowa jest patelnia z termoobiegiem. Te nowoczesne ambition patelnie to tak naprawdę urządzenia wielofunkcyjne. Można w nich smażyć, piec, a nawet gotować (w tym gotować na parze). Jednym słowem jedno naczynie a niezliczona ilość możliwości. Przy okazji takie cudo pozwala zaoszczędzić miejsce, ponieważ nie musimy mieć wielu garnków i patelni. Jak wyglądają takie patelnie? Otóż ambition patelnie z termoobiegiem posiadają w dnie komin z otworami, przez które dostaje się ciepło do wnętrza patelni i tym samym wytwarza się termoobieg. Cyrkulacja powietrza sprawia, że przyrządzana potrawa zachowuje cenne witaminy i minerały. A jeśli chcemy na takiej patelni coś upiec, wystarczy, że zdejmiemy rączkę oraz pokrywę i wsadzimy ją do piekarnika… Po kilkunastu minutach wyciągniemy przepysznie pachnące i smaczne danie. 

 

Kupując patelnie do piekarnika zwróćmy uwagę na jej wymiar oraz to czy ma zdejmowaną rączkę. Jeżeli rączka jest na stałe, to wtedy musimy zdecydować się na zakup mniejszej patelni, aby swobodnie można było zamknąć drzwiczki piekarnika. Natomiast jeśli jest zdejmowana, tak jak mają ambition patelnie, wtedy patelnia może być automatycznie większa.