Chodzież,  Pasja

Po co pasja w życiu człowieka?

Zamiłowanie czyni nas bogatszym. O pasji z pasją.

Pytanie o zainteresowania pojawia się w naszym życiu dosyć często. Pada nawet podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Zainteresowania pozwalają nam kogoś poznać. Czy człowiek musi mieć w życiu jakieś hobby? Oczywiście nie jest to obowiązkowe ale pożądane. Dobrze świadczy o człowieku posiadanie jakiegoś zamiłowania. Czyni go ciekawszym i jakimś. Określa go. Mówimy – ten, który pięknie śpiewa, który potrafi ładnie rysować, który lubi zbierać pocztówki z podróży. Człowiek, który jest pozbawiony tej sfery może zostać określony jako nijaki. Niczym się bowiem nie wyróżnia. Nie można mu przypisać żadnej zdolności. Stanowi więc szarą masę społeczną, która niestety, może zabrzmi to okrutnie, ale nie zapada w pamięć. To doskonale widać po szkole. W szkole bowiem przewijają się setki, tysiące uczniów.

Kogo z nich zapamiętują nauczyciele?

W zasadzie mówimy to o trzech kryteriach. Pamiętają jednostki wybitne, szkolnych łobuzów i uczniów z pasją w jakiejś dziedzinie. Tych, którzy są poza tymi wyznacznikami, mimo całej sympatii, ciężko odszukać we wspomnieniach. Pasja stanowi dla człowieka pewien bodziec, napęd. Jest jego własną sferą, której chce się oddawać. Czyni jego wnętrze bogatszym, zapewnia rozwój i pozwala na samorealizację. Gdy odtworzymy sobie w myślach piramidę potrzeb według Abrahama Maslowa, to wiemy, że samorealizacja znajduje się na samym szczycie. Jest niezwykle ważnym aspektem życia. Pozwala nam także określać i wyrażać swoje emocje.

Pasję można odkryć w każdym wieku.

Można mieć ich kilka. Ważne by posiadać jakiś punkt, który pozwoli nam się spełniać. Pasja nadaje naszemu życiu jakiś koloryt. Obieramy kierunek. Wiemy co robimy i po co to robimy. Poprzez hobby wyrażamy siebie. To też doskonały pomysł na spędzanie wolnego czasu. Konstruktywne kształtowanie swojego życia. Pasja pozostawia po nas ślad. Pozwala nam stworzyć swoją własną przestrzeń, którą możemy dzielić z osobami, które podzielają naszą pasję. Nawet jeśli hobby nie zapewni nam sukcesu, sławy czy pieniędzy to wypełni sens naszego życia. Może uczynić nas szczęśliwymi. Niejednokrotnie słyszeliśmy, i ktoś oddał się pasji, podporządkował jej swoje życie, nie potrafił się bez niej obyć.  Pozwólmy ożywić nasze życie odnajdując w nim to, co nas pochłonie i wzbogaci wewnętrznie.

O pasji można rozmawiać godzinami z osobami, które ją rozumieją i podzielają.

Dobrze jest mieć przy sobie takich ludzi. Dwie filiżanki Chodzież z kawą, lampka wina, kawałek szarlotki, opowieści o swoim zamiłowaniu – to bardzo zbliża i łączy. Często z podzielania pasji powstają głębsze relacje. Spoglądanie na świat w jednym kierunku bardzo do siebie zbliża i daje szansę na spełnienie życia, z kimś, kto rozumie i kto nie ogranicza. Kto bardziej zrozumie potrzebę realizacji siebie poprzez oddanie pasji, niż ten, który oddaje serce tej samej sferze? Żyjmy tak, aby nie czuć, że coś nam umyka, że coś tracimy. Straconych chwil nie da się bowiem odzyskać.