wiedza

Przy produkcji wina wszystko ma znaczenie – rzecz o butelce i korku

Przeciętna osoba kupująca wino zazwyczaj nie zwraca większej uwagi na to w jakie butelki zostało rozlane ani czy posiada prawdziwy korek. Przy produkcji wina ma to jednak kolosalne znaczenie dla przyszłej wysokiej jakości produktu. Jak więc dobrać odpowiednią butelkę i zamknięcie? O tym w naszym krótkim poradniku.

Kolorowy pragmatyzm

Na pewno każdy zdążył zwrócić uwagę na to, że znakomita większość butelek do wina jest kolorowa. Jest tak nie bez powodu – ciemne szkło zapewnia, że promienie UV nie będą miały wpływu na smak naszego wina. Jest to swoisty filtr dla naszego wyrobu – bez niego słońce mogłoby całkiem zmienić jego właściwości – mówi się wtedy, że wino ma “smak światła”. Z tego powodu należy wybierać dla naszych wyrobów butelki szklane ciemne, w kolorach zieleni czy brązu.

Nowe czy używane?

W sytuacji, gdy planujemy wyrabiać wino do dalszej odsprzedaży, zdecydowanie powinniśmy zdecydować się na butelki szklane nowe, o identycznym kształcie. Ma to ogromne znaczenie dla postrzegania marki przez klienta – jeżeli konsumentowi wino zasmakuje, to następnym razem będzie szukał w sklepie takiej samej butelki, o identycznej etykiecie. Wypuszczanie na rynek wina zakorkowanego w różnych butelkach jest sprzedażowym samobójstwem.

Oczywiście butelki nie mają aż tak ogromnego znaczenia, gdy robimy wino tylko na użytek własny, ewentualnie do podzielenia się z rodziną i przyjaciółmi. Spokojnie możemy wtedy korzystać z zebranych wcześniej butelek po innych alkoholach. Pamiętajmy, że szkło po olejach, nafcie i benzynie nie będą się nadawać do ponownego wykorzystania, nawet po ich dokładnym umyciu.

Korzystając z butelek używanych, musimy szczególnie zatroszczyć się o ich dokładnie umycie. W tym celu należy zaopatrzyć się w szczotkę do butelek – według znawców najlepsza będzie taka z końskiego włosia. Na początek musimy porządnie odmoczyć nasze butelki – należy zanurzyć je na kilka godzin w ciepłej wodzie. Dopiero później bierzemy się za ich porządne szczotkowanie z użyciem detergentów. Po umyciu należy kilkakrotnie przepłukać je, na przemian, gorącą i lodowatą wodą. Na koniec butelki szklane trzeba odkazić środkiem dezynfekującym – dopiero wtedy są one gotowe na wlanie nowego wina.

Korek ma znaczenie

Poza butelką, do której wlejemy nasze wino, potrzebujemy jeszcze korek, którym zakorkujemy całość. Przy domowej produkcji, wiele osób decyduje się na plastikowe korki, które dla wytrawnych winiarzy są absolutną profanacją. Jest to jednak tanie rozwiązanie, stąd jego popularność.

Najlepsze jakościowo korki wykonywane są z dębu korkowego, rosnącego w krajach śródziemnomorskich, jednak proces ich obróbki jest skomplikowany, zaś finalny produkt osiąga kosmicznie wysokie ceny. Jest to rozwiązanie tylko dla absolutnych koneserów wina, którym zależy na bardzo wysokiej jakości finalnej produktu (a przez to – na jego wyższej cenie). Większość z nas raczej nie należy do grupy fanatyków, z tego powodu powstały nieco przystępniejsze rozwiązania – jak chociażby korki sklejane z maleńkich kawałków kory dębowej.