Cukier,  Cukiernica,  Dekoracje

Spotkanie rodzinne – jak przygotować stół

Spotkania rodzinne mają różny charakter. Możemy też zaprosić zaledwie 2-3 osoby, jak i 20. Elementy te, z całą pewnością wpływają na to, jak przygotujemy dekoracje i nakryjemy do stołu. Jednak zacznijmy od okazji i dobrania kolorystyki. Podjęcie takiej decyzji ułatwi nam dalsze kroki. Zaprosiliśmy więc bliskich do naszego mieszkania, musimy się przygotować do dzieła!

Okazja jest najważniejsza!

Inaczej będą wyglądały nasze przygotowania na imprezę związaną z dziećmi, taką jak roczek, chrzciny czy komunia, a zupełnie inaczej na taką bardziej dla dorosłych, jak imieniny u cioci, czy rocznica ślubu. W takim wydaniu warto zastanowić się najpierw, co będzie pasowało. Organizując chrzciny lub roczek postawimy na biel i bladoróżowy, lub błękitny, podobnie sprawa wygląda w przypadku pierwszych urodzin naszej pociechy, choć tu możemy już nieco mocniej zaszaleć z kolorami. Komunia to białe dekoracje, na rocznicy ślubu świetnie sprawdzą się czerwone elementy, zaś urodziny ciotki mogą być kolorowe. W tym wszystkim warto zwrócić uwagę na nasze naczynia do serwowania. Dobrze, jeśli posiadamy takie w neutralnych barwach, dzięki czemu z powodzeniem wykorzystamy je niezależnie od okazji.

Ilu będzie gości?

To również niezwykle ważna kwestia. Na ilość gości musimy przygotować się właściwie z każdej strony. Od tego zależy wielkość stołu i ilość dekoracji, ilość krzeseł i jedzenia. Z tego powodu warto wszystkich poprosić, aby potwierdzili czy się pojawią. Będzie nam łatwiej wszystko zaplanować i przygotować.

Nakrywamy do stołu i go dekorujemy

Podstawą będzie obrus. Najłatwiej „budować” na klasycznym białym, wówczas mamy pewność, że niczego nie będzie za dużo. Ustawiamy niezbędne naczynia, takie jak talerze czy talerzyki. Na naszym stole musi się również znaleźć miejsce na dzbanek oraz cukierniczki – ich ilość powinna zostać uzależniona od wielkości stołu, tak aby każdy miał do niej dostęp. Pięknie sprawdzą się również dekoracje kwiatowe, odpowiednio dobrane kolorystycznie do okazji. Warto jednak unikać wysokich wazonów i takich samych bukietów – pamiętajmy, że goście siedzący naprzeciwko siebie powinni się widzieć i mieć możliwość rozmowy.

Inne dekoracje

Przykładowo na urodziny wieszamy balony i wstążki, a na rocznicę ślubu możemy wybrać różne dekoracje w kształcie serca. Na komunie można dodatkowo krzesła zawinąć białym materiałem, zawiesić specjalnie dopasowane girlandy i balony, a przy talerzu każdego z gości posadzić aniołka z podziękowaniem. Prawda jest taka, że ile okazji tyle rodzajów dekoracji na stole, jednak przygotowując spotkanie rodzinne, warto skoncentrować się na elegancji. Niech wszystkie elementy będą dograne, naczynia odpowiednio ustawione, sztućce równo ułożone. Zadbajmy, aby każdy z gości mógł swobodnie sięgać po takie elementy jak cukierniczka czy półmisek z serwowanymi daniami. Każda większa impreza w domu wiąże się z mniejszym lub większym stresem dla gospodarzy, z tego powodu warto dokładnie przygotować wszystko wcześniej, aby umożliwić sobie spędzenie jak największej ilości czasu przy stole wspólnie z gośćmi.