Przepisy

Sprawdzone sposoby na pyszną jajecznicę

Każde danie staje się wyjątkowe, gdy włożymy serce w jego przygotowanie. Nawet jajecznica może nabrać niezwykłego charakteru. Jest ona typowa dla prostej kuchni, a jej przygotowanie nie wymaga szczególnych umiejętności kulinarnych.

Jak się zapewne domyślacie, jajecznica nie jest nowym daniem. Od wielu lat ma swoje miejsce w polskiej tradycji kulinarnej. Są tacy, którzy uważają, że ambrozją, czyli mitycznym pokarmem bogów, była właśnie odpowiednio przyrządzona jajecznica.

Przygotowanie jajecznicy

Do przyrządzenia jajecznicy używa się najczęściej kurzych albo przepiórczych jaj. Patelnia stalowa, ceramiczna lub aluminiowa będą się doskonale nadawały do jej przygotowania. Do smażenia używa się różnego rodzaju tłuszczu. W zależności od upodobań może być to masło, smalec, margaryna, olej lub oliwa. Produkt, na którym smażymy jest o tyle ważny, że oddaje on swój smak jajecznicy. Inne smaki to przyprawy i dodatki. Podstawowymi przyprawami są sól i pieprz.

Idealna jajecznica powinna być kremowa, równomiernie usmażona i soczysta. Kremową konsystencję można uzyskać dodając odrobinę mleka lub śmietanki. Jajek nie należy roztrzepywać, ponieważ jest to sposób na przygotowanie omletu. Częstym błędem w trakcie przygotowywania jajecznicy jest niewłaściwie dobrany czas smażenia, który powoduje, że zamiast oczekiwanego efektu mamy suche wióry lub surowe białko.

Jajecznicę należy mieszać łyżką, najlepiej drewnianą. Dzięki temu nie będzie przywierać do brzegów i dna patelni. Smaży się ją na średnim ogniu, a jeśli za szybko się ścina, to należy ją zdjąć z palnika – nawet kilkakrotnie.

Dodatki

Aby jajecznica była lżejsza w smaku można wlać do niej odrobinę wody. By nabrała wyjątkowego smaku można do niej dodać boczek, szynkę, grzyby, cebulkę lub obranego ze skórki pomidora. To tylko niektóre z licznych pomysłów. Wszystko zależy od naszej kreatywności!

Jajecznica znana jest nie tylko w Polsce. Można jej skosztować w wielu krajach Europy i świata. Włosi i Hiszpanie dodają do jajecznicy suszoną szynkę lub kiełbasę chorizo o pikantnym smaku. Grecy z kolei dodają ser feta.

W Polsce niezwykle popularnym dodatkiem jest szczypiorek, natka pietruszki, czy bazylia. Aromat zyska subtelnej świeżości jeśli dodamy skórkę cytrynową lub sok ze świeżo wyciśniętej pomarańczy.

Mistrzowska jajecznica

Mistrz kulinarny Gordon Ramsay serwuje ją z grzybami kapeluszowymi podawanymi w całości i pomidorkami gałązkowymi. Dodaje też śmietankę creme fraiche, która nadaje jajecznicy aksamitnej konsystencji.

Magda Gessler również ma wśród swoich przepisów autorską wersję jajecznicy. Dodaje do niej kurki i zaznacza, że cały sekret tkwi w tym, by produkty były świeże, najlepiej prosto ze wsi.

Karol Okrasa z kolei dodaje nie tylko grzyby, ale i topinambur, czyli słonecznik bulwiasty. Najpierw piecze go w piekarniku zawiniętego w folię aluminiową z dodatkiem masła i odrobiny oliwy, a potem dodaje na wierzch jajecznicy wraz z gruboziarnistą solą.