Czajnik elektryczny,  Temperatura

W jakiej temperaturze zaparzać kawę i herbatę?

Nie ma nic bardziej pobudzającego o poranku niż odpowiednio zaparzona kawa lub herbata. Podobnie w przypadku, gdy jesteśmy po długim i męczącym dniu. Ta drobna przyjemność potrafi wprawić nas w lepszy nastrój, a gdy zostanie zaprzepaszczona, nieodpowiednio przygotowana, to potrafi totalnie rozregulować nasz harmonogram dnia. Z tego powodu warto wiedzieć, jaka powinna być optymalna temperatura dla danego napoju.

Warunek dobrego napoju? Świeża woda

Nie czajnik bezprzewodowy, nie najsmaczniejsza herbata lub kawa jest najważniejszym składnikiem dobrze przygotowanego napoju, ale woda. Musi być ona świeża, czyli nie powinna być wielokrotnie przegotowywana. Poza tym powinna zawierać niewielkie ilości składników mineralnych, takich jak węglany wapnia. Mimo że związek ten jest bardzo korzystny dla organizmu, to niekorzystnie wpływa na susz herbaciany i w efekcie zaburza jego smak.

Poza tym kluczowa jest temperatura wody. Czajnik bezprzewodowy z funkcją regulacji podgrzewania pozwala na przygotowanie odpowiedniej cieczy do zalania. Wszystko jest uzależnione od tego, z jakim rodzajem herbaty lub kawy mamy do czynienia. W przypadku herbaty zielonej optymalna wysokość jaką powinniśmy ustawić na urządzeniu to ok 65-85oC, z kolei czarna, którą najczęściej pijemy to już 90-95oC, podobnie jest w przypadku herbaty czerwonej.

Nie tylko temperatura, a czas parzenia jest ważny

Są też napoje gorące, których smak jest uzależniony od tego, jak długo parzymy susz. Dzieje się tak z herbatą białą, którą parzyć należy w około 75-85oC i yerba mate w około 75oC. Zazwyczaj, standardowy czas zamaczania bazy powinien trwać od jednej do pięciu minut. Uzależnione jest to od rodzaju napoju, wysokości temperatury, twardości wody oraz tego, jaki czajnik bezprzewodowy mamy do dyspozycji.

Pamiętajmy, że najważniejsze jest to, aby herbata działała relaksująco – wtedy zaparzać ją powinniśmy dłużej, a jeśli ma zadziałać energetyzująco, to wystarczy krótszy proces na wydobycie aromatu. Podobnie jest w przypadku kawy. Jeśli mamy zamiar zalać sypaną kawą wrzątkiem bezpośrednio po zagotowaniu to nie będziemy cieszyć się niepowtarzalnym smakiem. Popularna „mała czarna” będzie gorzka, jeśli użyjemy wody o zbyt wysokiej temperaturze.

Prawdziwa sztuka parzenia herbaty i kawy

W przypadku każdej herbaty czy też kawy cały proces jest uzależniony od rodzaju ziaren i sugerowanej metody parzenia. Nie bez przyczyny sztuki parzenia gorących napojów można uczyć się przez lata, kursy na baristę cieszą się dużą popularnością. Czajnik bezprzewodowy z możliwością regulacji temperatury wody pozwala określić dokładną ciepłotę. Metoda „na oko” nie zawsze przynosi spodziewane rezultaty.

Należy pamiętać, że zbyt duża ilość teiny i kofeiny sprawia, że nasz organizm traci wodę, a wiele pożytecznych składników mineralnych zostaje wypłukiwanych. Z tego powodu jesteśmy bardziej narażeni na skurcze mięśni, drganie powiek, zaburzenia pracy serca i nadciśnienie. Stąd też warto zachować odpowiedni umiar picia kawy i herbaty. Czajnik bezprzewodowy czasami musi pójść w odstawkę, a częściej powinniśmy pić wodę źródlaną.