Różności

Wady i zalety – garnki ceramiczne

Fit blogerki pozostają zgodne – garnek ceramiczny to idealne rozwiązanie, dla wszystkich osób, które chcą być szczupłe i zdrowe, tak samo jak one. Celebrytki jedna przez drugą polecają sobie ten rodzaj garnków, ze względu na ich nieprzywierającą powłokę, która pozwala przygotowywać posiłki bez użycia chociażby kropelki tłuszczu. Tyle odnośnie reklamy i teorii – jak to jednak wygląda w praktyce?

 

Rzecz o wykonaniu

 

Garnek ceramiczny charakteryzuje się specyficzną powłoką, powstającą w procesie produkcji z gliny wypalanej w temperaturze ponad 1200 stopni oraz innych minerałów. Dzięki temu garnek ceramiczny jest gładki, jego powierzchnia jest wytrzymała na zarysowania, a samo naczynie znane jest ze swojej trwałości.

 

Może być on używany do długiego smażenia, a także pieczenia w piekarniku. Bardzo dobrze radzi sobie z wysokimi temperaturami – garnek ceramiczny można nagrzewać do 400 stopni oraz mrozić do -20 stopni. Uważajmy jednak, by nie robić tego nagle – naczynia te nie lubią nagłych skoków temperatur, a te ostatnie mogą uszkodzić nasze garnki.

Długa lista zalet

 

Ceramiczne garnki znane są z szeregu zalet. Wykonane są z przyjaznych środowisku materiałów i wpisują się w trendy bycia fit – bez problemu przygotujemy na nich potrawy z niewielką (lub żadną) ilością tłuszczu. Ponadto matowa powłoka ceramiczna nie zawiera szkodliwych substancji i nie wchodzi w reakcję z gotowanymi daniami. Alergicy mogą bez obaw korzystać z garnków ceramicznych.

 

Dużą zaletą tego rodzaju naczyń, jest długotrwałe utrzymywanie przez nie ciepła. Danie podane w garnku ceramicznym, w którym wcześniej było przygotowywane, jeszcze przez godzinę będzie utrzymywało swoją temperaturę. Idealnie nadają się więc na wszelkie przyjęcia z bufetem w rodzaju szwedzkiego stołu – nie musimy się martwić, że jedzenie wystygnie. Ze względu na ich piękną estetykę, śmiało możemy serwować dania w garnkach ceramicznych.

 

I niewiele wad

 

Nie są to, oczywiście, naczynia bez wad. Garnki ceramiczne nie należą do najtańszych, w porównaniu do stalowych lub z aluminium. W niektórych modelach glazurowanych mogą znajdować się także ołów i kadm, które są niebezpieczne dla naszego zdrowia – z tego powodu lepiej decydować się na naczynia matowe.

 

Każdy garnek ceramiczny jest też stosunkowo ciężki, a przez to nieporęczny. Nie są to naczynia odporne na upadki – mogą się uszkodzić, zaś wstawienie gorącego garnka do zimnej wody zniszczy jego warstwę odpowiadającą za nieprzywieranie potraw w trakcie gotowania.

 

Kilka porad dotyczących użytkowania

 

Jeżeli garnek ceramiczny ma nam służyć przez długie lata, pod żadnym pozorem nie używajmy metalowych przyborów do gotowania, które mogłyby zarysować jego powłokę. Wybierajmy drewniane łopatki i łyżki, które w żaden sposób jej nie naruszą. Nie zaleca się także podgrzewania pustego naczynia.

 

Patelnie ceramiczne najlepiej jest przechowywać przełożone ochronnymi przekładkami. Koniecznie pamiętajmy, by gorącego naczynia nie zalewać zimną wodą – szok termiczny spowoduje uszkodzenie warstwy nieprzywierającej i garnek czy patelnia stracą swoje właściwości.