Cukier,  Cukiernica,  Obiad

Zastępstwo dla cukru

Cukier to składnik, którym powszechnie dosładzamy nasze napoje. Przez wiele lat cieszył się dużą popularnością, jednak coraz większa ilość badań opowiada się przeciwko niemu. Podczas gdy niewielkie jego ilości nie będą szkodliwe, to większe już tak. Cukier szybko uzależnia i sprawia, że chcemy go spożywać coraz więcej. Dlatego zaleca się ograniczanie podawania go dzieciom, a nawet całkowitą rezygnację do czasu ukończenia przez nie 2 roku życia. Jak się jednak okazuje, istnieją naturalne słodziki, które mogą poprawić smak naszej codziennej herbaty i z pewnością będą mniej szkodliwe dla naszego zdrowia.

Jakie znamy naturalne słodziki?

Z pewnością są to substancje, które rosną w siłę. W sklepach, marketach i hipermarketach można zaobserwować, jak stopniowo powiększa się zakres półek i regałów, które zajmują słodycze i produkty z naturalnymi słodzikami zamiast cukru.

  1. Syrop słodowy z orkiszu – sprawdza się jako dodatek do twarożku lub ciast.
  2. Syropy owocowe – do najpowszechniejszych zalicza się te przygotowywane z jabłek oraz winogron.
  3. Syrop a agawy – pozyskuje się go z kaktusa pochodzącego z Meksyku, jego smak można porównać do miodu z delikatnym posmakiem landrynek.
  4. Syrop jęczmienny, ryżowy, klonowy – można dodawać je do płatków, deserów czy napojów.
  5. Melasa – gęsty syrop, który pozyskiwany jest w czasie produkowania cukru spożywczego.
  6. Ksylitol – inną jego nazwą jest cukier brzozowy, jego smak oraz poziom słodkości jest bardzo zbliżony do normalnego cukru.
  7. Miód – jest naturalnym składnikiem, który w zależności od swojego rodzaju polecany jest przy różnych dolegliwościach. Występują w nim witaminy oraz składniki mineralne, trzeba jednak uważać, gdyż nie wolno go nadmiernie podgrzewać, jeśli jego temperatura przekroczy 40 stopni, to traci wszystkie swoje zdrowotne właściwości.

Inne rodzaje słodzików

Poza naturalnymi zamiennikami cukru wyróżniamy jeszcze inne, takie jak:

  1. Aspartam – jest o wiele słodszy od cukru, jest mniej kaloryczny.
  2. Sacharyna – jest słodsza od cukru i aspartamu, jednak można wyczuć jej lekko gorzkawy smak.
  3. Malitol – przypomina smakiem cukier, nadaje się do gotowania i wypieków.
  4. Sorbitol – ta substancja słodząca może magazynować się w ludzkim organizmie, przez co ma zły wpływ na nasz układ nerwowy. Jej nadmiar powoduje biegunki i zaburzenia trawienne.
  5. Sukraloza.
  6. Taumatyna.
  7. Cyklaminiany.
  8. Sól aspartamowo-acesulfamowa.
  9. Izomalt.
  10. Neohesperydyna.
  11. Laktitol.

Nasza cukierniczka z substancją słodzącą

Z pewnością to, jaką substancję słodzącą wsypiemy w nasze cukierniczki, ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Jednak nie może to być decyzja pochopna i dyktowana aktualną modą. Warto zgłębić jak najwięcej informacji na temat danej substancji i podejść do kwestii słodzenia rozważnie. Unikajmy również nadmiaru, bo jest on szkodliwy wszędzie. Ograniczone ilości nie powinny stanowić większego problemu, jednak jeśli zdecydujemy się zastąpić cukier innym słodzikiem, to miejmy pewność, że podajemy naszym bliskim i gościom najzdrowszą formę.