Zdrowie

Zdrowy styl życia. Kwestia mody czy konieczności?

Zdrowie jest nam absolutnie potrzebne do życia.

Życie bez zdrowia jest pozbawione oczekiwanej satysfakcji, zaburzone a czasem po prostu niemożliwe. Jak podchodzimy do kwestii zdrowia? Wielu za pytanych o swoją własną hierarchię wartości, zdrowie lokuje wysoko. O zdrowie dzieci dbają rodzice. O zdrowie dorosłych muszą zadbać oni sami. Czasem robią to zbyt późno. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta ale bezsensowna. Dbają o rzeczy, które mają niższą lokatę w piramidzie wartości, niż o tą, która znajduje się na szczycie. Próżno doszukiwać się tu logiczności. Człowiek zawsze tłumaczy się obowiązkami wynikającymi z opieki nad dziećmi, ze zobowiązań zawodowych, z oddawania się swoim pasjom. Takie tłumaczenia są nieuzasadnione. Pozbawione są rozsądku. Dopóki człowiek nie zrozumie, że musi dbać o zdrowie jeszcze wtedy gdy je posiada, a nie dopiero jak je traci, dopóty będzie nieświadomy zagrożenia. Świadomość ludzi musi się zmieniać i nastawiać na profilaktykę zdrowia. Badania profilaktyczne, odpowiednia dieta, aktywny styl życia –  to droga do zapewnienia sobie zdrowia o odpowiedniej jakości.

Co człowiek może dla siebie zrobić w kwestii zdrowia?

Ponieważ żyjemy dziś szybko, jest potrzeba by umieć czasami zwolnić. Zatrzymać się i pomyśleć o sobie. Jesteśmy pierwszymi osobami, które mogą zadziałać w swojej sprawie. Nie ma sensu zagryzać długofalowego bólu lekami przeciwbólowymi. Warto sprawdzić, co konkretnie ten ból oznacza. Może błahostkę, a może jest zwiastunek poważnych niedomagań. Nie ma sensu żałować, że się czegoś nie dopilnowało. Życie mamy jedno. O co więc w tym wszystkim chodzi? Czy należy popadać w obłęd, że się umrze przedwcześnie? Tyle jeszcze spraw do załatwienia. Nie należy popadać w szaleństwo. Nikt nie każe badać się co tydzień, czy odmawiać sobie wszystkiego, co zawiera ziarno soli czy cukru, bo to przecież składniki zakazane. Słodycz, kawa, nawet alkohol są dla ludzi. Filiżanki Chodzież istnieją po to, by podawać w nich kawę. Odmawianie sobie wszystkiego, co przyjemne to ograniczanie siebie. Ograniczanie prowadzi do frustracji.

Chcę zjeść frytki albo pizzę, ale mają dużo tłuszczu i kalorii – więc nie mogę.

W umiarkowanych ilościach to nie są substancje śmiertelne. Także do jadłospisu dzieci należy kolejno wprowadzać przeróżne smaki. Nie ukryjemy przed dzieckiem faktu, że ktoś kiedyś wymyślił chipsy i żelki, tylko należy im o nich powiedzieć w odpowiednim momencie. Nie można nazwać złym rodzicem tego, którego spotka się z dzieckiem w Mc Donald ‘sie.  Kluczem do zdrowia jest tu rozsądek. Jak go posiadamy to potrafimy zadbać o zdrowie własne i najbliższych. Przesada nie służy niczemu. Dobra dieta, profilaktyka i dojrzała świadomość – tego potrzebujemy, by zapewnić sobie zdrowe życie na odpowiednim poziomie. Rodzice przekazują tą wiedzę swoim dzieciom, a te powielają ich dobre nawyki i przekazują dalszym pokoleniom. To jest kwestia właściwego wychowania i zaszczepienia wartości. A zdrowie bez wątpienia obok życia jest najwyższą z nich.