Czajnik elektryczny

Czy pracodawca powinien wyposażyć jadalnię w czajnik elektryczny?

Każdy z pracowników chciałby w stołówce pracowniczej sporządzić dla siebie gorący napój. Czy w jadalni powinno znaleźć się obowiązkowe miejsce na czajnik elektryczny? Co jeśli już jest zainstalowany dystrybutor gorącej wody i wszelkiego rodzaju automaty z napojami i artkułami spożywczymi? Wyjaśniamy, czy dostępność wrzątku w zakładzie pracy jest obowiązkowa.

Wygoda pracownika jest obowiązkiem pracodawcy

Polskie prawodawstwo stanowi, że zapewnienie dystrybutora wody jest wystarczające, czajnik elektryczny jest zbyteczny. Pracodawca ma obowiązek zapewnić swoim pracownikom odpowiednie napoje oraz wodę pitną. Po pierwsze wskazuje na to artykuł 232 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 roku – Kodeks pracy. W tym samym zbiorze przepisów prawnych jest ustanowiony obowiązek w przypadku pracowników, którzy narażani są na szczególnie uciążliwe warunki. Wówczas nieodpłatnie takim osobom powinny być dostarczane posiłki i napoje ze względów profilaktycznych.

Obowiązki w tej kwestii po stronie pracodawcy precyzuje jeszcze dokładniej Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 roku – w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów. Ustawodawca wymienia okoliczności, w których powinno być to weryfikowane. Przede wszystkim w warunkach gorącego mikroklimatu, czy wskaźnika obciążenia termicznego, które wynosi powyżej 25oC. Analogicznie, gdy mamy do czynienia z mikroklimatem zimnym o wskaźniku siły chłodzącego powietrza powyżej 1000 jednostek.

W warunkach szczególnie uciążliwych należy zadbać o pracownika

Należy pamiętać, że przy pracach na otwartej przestrzeni, gdy temperatura powietrza wynosi poniżej 10oC lub powyżej 25oC również zapewnione powinny być dodatkowe napoje. W rozporządzeniu, o którym mowa są jeszcze wymienione dwie sytuacje, kiedy to pracodawca powinien być bardziej wyczulony w kwestii zdrowia swoich pracowników. Jest to przypadek, gdy na stanowisku pracy, gdzie temperatura przekracza 28oC i jest spowodowana warunkami atmosferycznymi.

Kolejnym jest fakt pracy z wysiłkiem fizycznym, który powoduje w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 1500 kcal u mężczyzn i u kobiet 1000 kcal. Jednak należy przyznać, że ten wskaźnik jest bardzo trudny do zmierzenia. Często jednak pracodawcy pozostają w tej kwestii rozsądni i z góry postanawiają zapewnić dodatki.

Ile napojów powinien zapewnić pracodawca?

Ilość napojów zimnych i gorących powinna być zapewniona w zależności od warunków wykonywanej pracy. Określana w przepisach prawnych – woda zdatna do picia może być zapewniona także poprzez wodę bieżącą z kranu, która trafia do przegotowania przez czajnik elektryczny. Warunkiem jest to, aby wszelkie zbiorniki, przewody i miejsca, z których można pobrać wodę są zabezpieczone przed zanieczyszczeniem.

Należy jednak wspomnieć, że żaden przepis nie obliguje pracodawcę do zapewnienia w zakładzie pracy wspomnianego urządzenia. Woda gorąca może być zapewniona przez specjalny automat w postaci dystrybutora, który sam podgrzewa napoje. Stąd też, jeśli w naszej pracowniczej jadalni znajduje się czajnik elektryczny, to jest to miły gest od strony pracodawcy.