Dzbanek do parzenia kawy,  Praca

Jak przełamać lody w nowej pracy, czyli życie towarzyskie z współpracownikami.

Nowa praca to nowe wyzwania.

W nowej pracy wszystko jest nowe. Dla wielu z nas to co nowe, nieznane budzi stres. Jest to całkiem zasadne. Potrzeba nieco czasu aby poznać swoich współpracowników, przełożonych, obowiązki oraz nowe miejsce. Pamiętajmy, że „co kraj, to obyczaj.” Analogicznie można to odnieść do miejsca pracy. W każdej firmie, w każdym zakładzie pracy panują inne normy, konwenanse, zasady etyki i obyczaje. Tego trzeba się nauczyć. Miło gdy jest ktoś, kto wprowadzi w arkana nowej społeczności. Nowemu pracownikowi ze wszystkim może być trudno. Musi pokazać co potrafi i dodatkowo zyskać przychylność innych pracowników. To istotne dla poprawnej atmosfery. Nikt nie pracuje dobrze w miejscu, w którym dobrze się nie czuje. Ponieważ w pracy spędzamy ogrom swego życia, musimy się tam czuć komfortowo dla swojego zdrowia psychicznego. Trochę czasu zapewne minie, zanim zaczniemy się włączać w pracownicze rozmowy, zwierzać się ze swoich spraw, doradzać i prosić o rady. Zanim symbolem przerwy w pracy stanie się wspólny dzbanek do parzenia kawy i rozmowy, musimy się po prostu polubić.  Nim staniemy się częścią pracowniczej ekipy musimy wzbudzić zaufanie innych.

Szef musi mieć przekonanie, że dokonał dobrego wyboru zatrudniając nas.

Współpracownicy muszą, zaś czuć, że jesteśmy jednym z nich i nie podlizujemy się szefostwu. Ciężko ma nowy pracownik. I jak długo można o nim mówić, że jest nowy? Właściwie nie ma zasady. Może do momentu, aż nie przyjdzie ktoś bardziej nowy. A może do chwili, gdy zyska przychylność otoczenia. Ciężko to zdefiniować i ująć w ramy czasowe. Człowiek musi się pokazać z pozytywnej strony. Nie warto udawać kogoś, kim się nie jest. Sztuczność nie sprzyja pozytywnemu wrażeniu. Taka osoba raczej nie budzi zaufania. Na pewno nie warto też pokazywać, że jest się najlepszym, pracuje ponad normę i po godzinach i robi się wszystko po swojemu ignorując dorobek innych. Należy pracować dobrze, ale trzeba pamiętać, że jest się częścią kolektywu i inni też w pracy są ważni.

Nowy pracownik jest pod obstrzałem szefostwa i kolegów z pracy. Nie jest to łatwe. Może spowodować to tremę, stres a nawet i strach. Jednak należy podejść do tego, jak do zadania, które należy wykonać najlepiej jak się potrafi. Pracowitość i szczerość zawsze są w cenie. Dlatego taki człowiek ma szansę na sukces w pracy. Mawia się, iż zmiana pracy jest człowiekowi potrzebna. Zapewnia rozwój i komfort psychiczny. Stawia się tu na zmianę otoczenia, która pozytywnie oddziałuje na człowieka. Współcześnie panuje przeświadczenie, że człowiek musi mieć w CV wpisanych kilka zakładów pracy. To buduje jego doświadczenie. Jest wówczas bardziej ceniony na rynku pracy. Dzisiaj już nie funkcjonuje model pracownika, który w jednej firmie przepracował trzydzieści lat i z niej odchodził na emeryturę. Zmieniło się myślenie o pracy i styl życia. Człowiek dzisiaj jest przyzwyczajony do zmian bardziej  niż kiedyś. Nie oznacza to, że nie jest to trudne. Jednak zmiana jest postrzegana jako coś co może odmienić nasze życie na lepsze.