Garnki,  Garnki do gotowania

Garnki emaliowane – czy rzeczywiście mogą być groźne?

Wybierając wyposażenie do naszej kuchni często kierujemy się opiniami znajomych bądź recenzjami ze stron internetowych. W ten sposób może pojawić się wątpliwość odnośnie popularnych garnków z powłoką wykonaną z emalii. Właściwe użytkowanie sprawia jednak, że nie musisz się ich bać – wystarczy co pewien czas kontrolować ich stan.

Garnki emaliowane są bardzo często kupowane.

 

Nawet jeśli  nie planujesz specjalnie stylizować swojej kuchni, kolorowe i pięknie wykonane garnki nadadzą jej przytulnego klimatu. Takie nieco babcine garnki świetnie sprawdzą się także wszędzie tam, gdzie panuje moda na retro czy powrót do korzeni. Garnki do gotowania nie są jednak wykonane w całości z emalii: sam garnek jest produkowany z blachy metalowej, a emalia tworzy jedynie powłokę wewnętrzną i zewnętrzną. Ze względu na swoje właściwości garnki posiadające emaliowane wykończenie są świetnym wyborem: nawet podczas działania wysokiej temperatury nie tracą one swoich właściwości, dlatego z powodzeniem możesz wykorzystywać je jako naczynia do gotowania posiłków dla alergików czy małych dzieci. Garnki emaliowane nie wchłaniają również zapachów, dlatego możesz przygotowywać w nich wszelkie potrawy. Kolejnym ważnym aspektem jest ich cena: stosunkowo niska sprawia, że bez problemu możesz zdecydować się nie tylko na zakup pojedynczego garnuszka, ale również całego zestawu, dzięki czemu Twoja kuchnia nabierze jednolitego wyglądu. Takie garnki posiadają duży wybór wzorów oraz kolorów, dlatego możesz wybrać takie, które najbardziej dopasują się do Twoich preferencji. Dzięki nim łatwo i praktycznie stworzysz w kuchni nastrój przytulności. Delikatne kwiaty, kolorowe warzywa czy zabawne napisy?

Bogata oferta dostępna na rynku sprawia, że możesz wybrać wariant zarówno klasyczny i spokojny, jak również nieco bardziej ekstrawagancki. Wiele polskich marek stawia właśnie na garnki emaliowane, więc wybierając takie modele wpierasz jednocześnie polskie zakłady. W kwestii ewentualnej toksyczności takich garnków należy pamiętać o jednej ważnej zasadzie: zero odprysków wewnątrz. O ile uszkodzenie zewnętrznej powierzchni emalii wygląda przede wszystkim mało estetycznie, jednak nie wpływa na funkcjonalność garnka, to jednak jakiekolwiek odpryski znajdujące się wewnątrz garnka sprawiają, że nie można już go dłużej użytkować. Aby minimalizować ryzyko uszkodzeń warto zaopatrzyć się w specjalne przybory kuchenne pozbawione ostrych zakończeń. Duży urok kolorowej emalii sprawia jednak, że wiele osób decyduje się właśnie na takie wykończenie i kompletuje całe zestawy wykonane właśnie w takiej technice. Warto pamiętać o odpowiednich pokrywkach, dzięki którym potrawy ugotują się szybciej. Emaliowane garnki rozświetlą każde wnętrze kuchenne. Ich szeroka dostępność sprawia, że bez problemu wybierzesz najbardziej dopasowany do Twoich potrzeb i gustu zestaw.